Millet, İradesine de Hukukuna da Sahip Çıkıyor

 

Konfederasyonumuz Memur-Sen tarafından eski TBMM binası önünde “Milli İrade ve Hukuka Saygı’ açıklaması yapıldı. Sendikamız da gerçekleştirilen açıklamaya yoğun katılımla destek verdi.

 

Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, askeri darbe ürünü 61 ve 82 Anayasalarıyla tahrip edilen milli egemenlik anlayışını ve millet iradesini temsil makamının ancak TBMM olduğunu söyledi.

 

Konfederasyonumuz Memur-Sen’in eski TBMM binası önünde gerçekleştirdiği ‘Milli İrade ve Hukuka Saygı’ açıklamasına Konfederasyonumuz Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Memur-Sen Genel Sekreteri ve Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanları, Genel Merkez Yöneticilerimiz ve tüm illerden gelen il temsilcileri ve sendikaların şube başkanları katıldı.

 

Açıklamada konuşan Ahmet Gündoğdu, aradan geçen 90 yıla rağmen ‘Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir’ gerçeğini, halen anlamayanlara ve anlamamakta ısrar edenlere hatırlatmak için, burada toplandıklarını söyledi.

Bu gerçeği hatırlatmaktan bıkmayacaklarını, bu gerçeğe savaş açanlarla mücadele etmekten de yılmayacaklarını kaydeden Gündoğdu, “Milletin yanında, milletin değerlerinin yanında, millet iradesinin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

SORUNLARIN TEMELİNDE DEMOKRATİKLEŞEMEME VAR

 

Ülkenin kronik sorunlarının temelinde demokratikleşememenin yattığına işaret eden Gündoğdu, çözümünse daha özgür, daha demokrat ve daha sivil bir Devlet olduğunu dile getirdi.  Bu idrakten yoksun olanlara da çağrıda bulunan Gündoğdu, şunları söyledi:

“Bu zihniyetin sahiplerine buradan sesleniyoruz; yolunuz da yönteminiz de yanlış. Yol yakınken vazgeçin, henüz başındayken millete sığının. Devletin Silivri’sinde ziyaretçi kabul edeceğinize Milletin Sinesinde ziyaretçi olun. Milli iradeyi hazmedemeyenlerin devreye sokmadıkları kurum, kullanmadıkları yöntem kalmadı.  Bir olayda milletin silahıyla kuşanan kuvvetleri, bir başka olayda milletin adalet beklediği yargıçları ve yargı organlarını, bir diğerinde ‘sivilliği unutmuş Silivri toplum kuruluşlarını’ devreye soktular. Bazen suikast girişimleriyle, bazen Anayasal kurumlara saldırılarla, bazen toplumsal infial yaratacak eylemlerle, bazen terör örgütleriyle ve teröristlerle işbirliğiyle, bazen de dağdakileri şehirlere indirerek kaos üretmek istediler. Ancak, unuttukları bir şey vardı; Millet ve Milletin büyük sağduyusu. Kazanamadılar, milletin iradesini yok edemediler, yenildiler. “

 

MİLLETİN ADALET BEKLENTİ VE ÖZGÜRLÜK TALEPLERİ KIRILMAYA ÇALIŞILIYOR

 

Millet iradesini yok saymak isteyenlerin son olarak da yargıya müdahaleye tevessül ettiklerini söyleyen Gündoğdu, bu kişilerin Anayasal kurum koruması altındaki HSYK eliyle, milletin adalet beklentilerine, özgürlük taleplerine, demokratikleşme kararlılığına balans ayarı yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

Millet iradesinin , 367 garabeti üretmeyecek, 411 el’in, 11 cübbeden daha üstün olduğunu ortaya koyacak yargı reformunu da zaman geçirmeksizin hayata geçireceğini söyleyen Ahmet Gündoğdu, “Yapılacak olan öyle bir reform ki ülkenin gençlerine ülkenin üniversiteleri kapatılamayacak, öyle bir reform ki millete savaş açan yargıç da olsa savcı da olsa sanık sandalyesinden kurtulamayacak, öyle bir reform ki yargı organları gerçekten millet adına karar verecek.” şeklinde konuştu.

 

 

 

90 YIL ÖNCEKİ İRADEYİ YAŞATACAK KARARLILIK MEVCUT

 

Bu ülke insanlarının, 90 yıl önce “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” iradesiyle 1921 Anayasasını hayata geçiren kurucu iradenin mirasını koruma ve yaşatma kararlılığı içinde olduğuna da dikkat çeken Gündoğdu, “Bu kararlılığın sonucunda ise; Türkiye’nin ve insanımızın önündeki engelleri kaldıran, hak ve özgürlüklerdeki sınırlamalara son veren, özgürleştiren Devleti ve özgürleşen bireyi var eden, kendi milletini tokatlamayı meziyet sayanlara haddini bildiren, inançları ve inananları düşman görmeyen, çalışanına toplu sözleşme ve grev hakkını kullanmasını sağlayan, bireylere pastadan gücü yettiği kadar değil hak ettiği kadar pay veren demokratik sosyal hukuk devletini gerçek anlamıyla var eden sivil ve yeni bir Anayasayı yürürlüğe koymaktır.” dedi.

Ülkemiz insanının tam ve koşulsuz demokrasiyi, bütün kurumlarıyla ve kurallarıyla hayata geçirme hedefinde olduğunu da söyleyen Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Emasya Protokolü’nün varlığına son verenin de bu irade olduğuna dikat çekti.

 

ÖZLENEN TÜRKİYE TABLOSU

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, dikkat çektikleri düzenlemelerin yapılması sonucu ortaya çıkacak ve özledikler Türkiye’yi ise şu şekilde tanımladı: Kanun önünde herkesin eşit, devleti oluşturan erklerin, amaç ve söylem birlikteliği içinde olduğu, idarenin de iradenin de sivillere ait olduğu, bağımsızlık kadar tarafsızlığı da önemseyen yargıya sahip olma, vatandaşlarına ‘din ve vicdan hürriyetini’ gerçek anlamıyla yaşatan, hem özgürlük hem güvenlik diyebilen bir Türkiye.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo