Sözleşmeli Personele Kadro Talep Ettik

 

 Memur-Sen olarak Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le yaptığımız görüşmede sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi talebinde bulunduk.

 

Konfederasyonumuz Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Memur-Sen Yönetim Kurulu üyeleri Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i ziyaret ederek başta sözleşmeli personelin kadroya alınması ve toplu görüşme primi olmak üzere çözüm bekleyen sorunlar hakkında görüştüler.

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, ziyarete yönelik yaptığı açıklamada, 2009 toplu görüşmelerinde kamuda farklı istihdam türlerinin sona ermesi konusunu masaya taşıdıklarını hatırlatarak, “Aynı okuldan mezun, aynı yerde, aynı işi yapan iki kişiden biri kadrolu, biri sözleşmeli. Hakları ve çalışma şartları eşit değil. Eşitsizliğe yol açan ve çalışma barışını zedeleyen bu durumun ortadan kaldırılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. 4-C’li kamu personelinin çalışma şartları ve ücretleri konusunda, Memur-Sen’in de istekleri doğrultusunda bir iyileştirme yapıldığını hatırlatan Gündoğdu, bu istihdam türünün de sona erdirilerek bu kadrodaki bütün çalışanların kadrolu hale getirilmesini istedi. Sözleşmeli personelin yaşadığı mağduriyetleri de dile getiren Genel Başkan Ahmet Gündoğdu, ‘devlet memuru’ kadrosu dışındaki istihdamlardan vazgeçilmesinin şart olduğuna dikkat çekti.

 

TOPLU GÖRÜŞME PRİMİ

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, ayrıca CHP’nin başvurusu sonucu iptal edilen, ‘toplu görüşme primi’nin yeniden ödenmesi için yaptıkları öneriyi tekrarladı. Geriye dönük olarak, belirli dönemlerde bu ödemenin yapılabilmesi için yasal düzenlemenin gerekli olduğunu ifade eden Gündoğdu, “Dünyanın hiç bir yerinde örgütlü toplum, sendikalı çalışanlar cezalandırılmazken, Türkiye’de aksi durum yaşanıyor. Sendikalı kamu çalışanı, sendikalı olmayandan daha az maaş alır duruma geldi. Örgütlü toplumun teşvik edilmesi ve sendikal hayatın yaygınlaştırılması amacıyla ödenen Toplu Görüşme Primi, maalesef Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Bu sorunun en kısa zamanda çözülmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

GENEL BAŞKANIMIZ MAHMUT KAÇAR:

SÖZLEŞMELİ PERSONEL KADROYA GEÇİRİLMELİ”

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar da, ziyarette sözleşmeli istihdamının en çok yaşandığı hizmet kolunun sağlık alanı olduğuna dikkat çekerek, kadrolu memurun yanında 4-B, 4924, vekil ebe/hemşire gibi adlar altında yapılan ayrımcılığın, çalışma barışı, iş huzuru ve motivasyonunu bozan en önemli sorun olduğunu belirterek, “sağlıkta eşit ve adil haklar için kadro istiyoruz” dedi.

Genel Başkanımız görüşmede, 2009 toplu görüşme kazanımlarımız olan aylık mahsuplaşma ve giyim yardımının nakden ödenmesi konusunda yapılacak düzenlemelerin geciktirilmeden yürürlüğe girmesi talebini iletti. 

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, Genel Başkanımıza aylık mahsuplaşma ve giyim yardımlarının nakden ödenmesi konusundaki çalışmaların devam ettiğini, giyim yardımları ile ilgili yönetmelik değişikliği çalışmaların tamamlanma aşamasında olduğunu söyledi.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo