Hedefimiz Sağlık-Sen’i Tek Çatı Haline Dönüştürmek

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, hizmet kolumuzda sendikal bölünmüşlüğü ortadan kaldırmak ve Sağlık-Sen’i sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının tek çatısı haline dönüştürmek hedefiyle tüm teşkilatımızın özverili bir şekilde çalıştığını söyledi.

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, çeşitli ziyaretlerde bulunmak amacıyla 1 Nisan 2010 tarihinde Samsun’a gitti. Genel Başkanımız Samsun’daki temasları kapsamında ilk ziyaretini Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesine gerçekleştirdi.

 

Samsun Şube Başkanı Ender Kökten ve Şube yöneticilerinin de katıldığı ziyarette Genel Başkanımız hastane temsilcilerimiz, üyelerimiz ve hastane çalışanları ile bir araya geldi. Sağlık-Sen’in yetki döneminde, üniversite hastanesi çalışanlarının sorunlarının çözümüne yönelik önemli adımlar atıldığından bahsederek, “2009 toplu görüşmelerinde üniversite hastanelerinde çalışan sözleşmelilere eş durumu ve becayiş hakkı mutabakata alınmıştır. Yine toplu görüşmelerde mutabakata aldırdığımız görevde yükselme sınavının merkezi olarak yapılması ile  Disiplin Kurullarında sendika temsilcisinin de bulunması konularında yasal düzenleme yapılmıştır. Birçok üniversitemizde 4/B’li çalışanlarımızın hizmet sözleşmelerindeki işverene sebepsiz fesih hakkı tanıyan düzenlemeler hukuksal mücadelemiz sonucu durdurulmuştur. ” şeklinde konuştu.

 

“SÖZLEŞMELİ PERSONELE KADRO TALEBİMİZİ MALİYE BAKANINA İLETTİK”

 

 

 

Konuşmasında sözleşmeli personel istihdamının kaldırılması ve sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi konusundaki girişimlerimiz hakkında da bilgi veren Genel Başkan, Memur-Sen olarak Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yaptıkları görüşmede, sözleşmeli istihdamından kaynaklanan sorunları aktardığını ve bu sorunun çözülmesini istediklerini açıkladı.

 

Genel Başkan, “Kadrolu memurun yanında 4-B, 4924, vekil ebe/hemşire gibi adlar altında yapılan ayrımcılık, çalışma barışı, iş huzuru ve motivasyonunu bozan en önemli sorunlardan biridir. Sağlıkta eşit ve adil haklar için kadro isteğimizi Maliye Bakanı Şimşek’e de ilettik. Sağlık-Sen olarak, kadrolu-sözleşmeli ayrımı son buluncaya kadar bu konudaki kararlı mücadelemiz sürecektir” dedi.

 

“GİYİM YARDIMLARI NAKDEN ÖDENECEK AYLIK MAHSUPLAŞMA SON AŞAMADA”

 

Memurlara giyim yardımı adı altında verilen yardımların sendikamızın talebi doğrultusunda nakden ödenmesi yönünde toplu görüşmelerde mutabakat sağlandığını hatırlatan Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, “Bu sorun giderildi. Giyim yardımları başta olmak üzere yardımlar bundan sonra nakit olarak ödenecek” diye konuştu. Genel Başkanımız, sendikamızın en önemli toplu görüşme kazanımlarından olan aylık mahsuplaşma konusundaki çalışmalarında son aşamaya geldiği bilgisini aktardı.

 

“ÜNİVERSİTE REKTÖRÜ VE BAŞHEKİME ZİYARET”

 

 

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar daha sonra şube yöneticileriyle birlikte 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan ve Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk’u ziyaret etti.

Ziyarette Memur-Sen ve Sağlık-Sen’in Türkiye’nin demokratikleşmesi sürecinde sivil toplum örgütü sorumluluğunu yerine getirmeye çalışan, temsil ettiği kitlenin hakları konusunda çağdaş ve bilimsel tabanlı bir sendikacılık yürüttüğünü anlatan Genel Başkan, Memur-Sen’in sivil toplum anlamında Türkiye’de önemli bir boşluğu doldurduğuna dikkat çekti. Kaçar, görüşmede sendikamızın üniversite hastanelerinde çalışanlar için elde ettiği kazanımlara da değindi.

 

19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan da sivil toplum örgütlerini önemsediklerini dile getirdi. Memur-Sen ve Sağlık-Sen’in çalışmalarını yakinen takip ettiğini söyleyen Akan, sivil toplum örgütlerinin gelişmesinin Türkiye’nin demokratikleşmesi ve güçlenmesinde büyük önem taşıdığının altını çizdi.

 

“SAĞLIK-SENİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARININ TEK ÇATISI HALİNE GETİRMEK İÇİN MÜCADELEYE DEVAM”

 

 

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Samsun temasları kapsamında İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu’nu da ziyaret etti. Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, ziyaret programının son ayağında Samsun Şubemiz Temsilcileri ile bir araya geldi. Sağlık-Sen’in çözüm odaklı hizmet sendikacılığının farkını tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının gördüğünü belirten Genel Başkan, temsilcilere şu şekilde seslendi:

 

“Artık sorunlardan nemalanan sendikacılık anlayışının dönemi sona ermiştir. Sağlık-Sen Samsun Teşkilatımızın mensupları olarak, hizmet sendikacılığı mücadelemizi daha etkin ve güçlü sürdürebilmek için, bugün itibariyle 100 bini aşan ailemizi daha da genişletmek ve Sağlık-Sen’i sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının tek çatısı haline dönüştürme zamanı. Sizlerin Sağlık-Sen’i yetkiye taşırken ortaya koyduğunuz özverili ve fedakarca çalışmalarınızı, bu dönemde de aynı azim ve samimiyetle sürdüreceğinize inancım tamdır.

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo