Memur-Sen Özgürlük ve Demokrasiden Yana

 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Memur-Sen üyesi kamu çalışanlarının, meslektaşlarının çıkarlarını korumak için özveriyle çalıştığını söyledi. Memur-Sen Konfederasyonu’nun kamu çalışanları lehine büyük kazanımlar elde ettiğini söyleyen Arınç, bu uğurda emeği geçen herkese de teşekkür etti.

 

Memur-Sen Manisa Genişletilmiş İl Divan Toplantısı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ile Memur-Sen Genel Sekreteri ve Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Memur-Sen Genel Mali Sekreteri ve Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Halil İbrahim Kütük ile Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel merkez yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Memur-Sen Manisa İl Divan Toplantısı’nda konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Memur-Sen üyesi kamu çalışanlarının, meslekdaşlarının çıkarlarını korumak için özveriyle çalıştığını söyledi. Memur-Sen Konfederasyonu’nun kamu çalışanları lehine büyük kazanımlar elde ettiğini söyleyen Arınç, bu uğurda emeği geçen herkese de teşekkür etti.

 

MEMUR-SEN DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLERDEN YANA

 

 

Memur-Sen’in büyümesinde iki önemli sebep olduğunu söyleyen Arınç, “Memur-Sen birinci olarak ilkelerinden ödün vermeden üyeleri arasında dayanışmayı sağlayarak mücadele etmesi. Diğer sebep ise, demokrasi ve özgürlüklerden yana olmasıdır. Demokrasi ortak paydamız. Biz demokrasiden yanayız. Totoliter rejimlere karşıyız. Egemenligin millet iradesinden geldiğini biliyoruz. Bunu en yürekli savunanların başında da Memur-Sen geliyor” şeklinde konuştu.

 

Halkımızın demokrasi ve özgülüklere olan özlemini Memur-Sen’in her platformada dile getirdiğini de vurgulayan Arınç, bu çalışmaların Türkiye ile sınırlı kalmayıp, dünyadaki mazlumları da kapsadığını kaydetti. Memur-Sen’in bu çalışmalarının Türkiye’yi çağdaş uygarlığın üstüne çıkaracağını ifade eden Arınç, geleceğin inşa edilmesinde bu çalışmaların önemine dikkat çekti.

 

TOPLU SÖZLEŞME, MEMUR-SEN’İN BAŞARISI

Anayasa değişiklik paketindeki memurlara toplu sözleşme hakkı verilmesinin Memur-Sen’in bir başarısı olduğunu da vurgulayan Bülent Arınç, “Memur-Sen geçmişten beri grevli toplu sözleşme hakkı verilmesi talebini gündemde tuttu. Hükümetin görüşü, işçi-memur ayrımı olmadan yeni haklar verilmesi yönündeydi, ancak bu görüşümüz yeterince karşılık bulmadı. Bu sebeple yapılacak en önemli gelişme, toplu sözleşme hususunun anayasaya girmesini sağlamaktı. Çay içip, kuru pasta yiyerek talep anlatılan platform yerine, toplu sözleşmeyi getirdik. Anlaşma olmazsa, konu bakanlar kurulu yerine Uzlaştırma Kurulu kararının kesin olması da başka bir kazanımdır” dedi.

 

Anayasa değişiklik paketinin TBMM’de gerekli sayıya ulaşamaması halinde, halka gideceğine dikkat çeken Arınç, referandumun yüzde 60 oyla sonuçlanarak paketin kabul edileceğine inandığını belirtti.

 

Memur-Sen’in başarısının ardında, yıkıcı olarak değil, yapıcı olarak ve samimi bir çalışmanın bulunduğunu da kaydeden Bülent Arınç, “Hükümete karşı memurun gücünü ortaya koyan gerçek bir sendikasınız. Kafanızda farklı düşünceler olabilir, ancak bu gücünüzü bozacak davranışlardan kaçının. Kamu çalışanlarının ve ülke çıkarlarının doğrultusunda çalışın” şeklinde konuştu.

 

 

 

DEMOKRATİKLEŞMENİN ÖNÜ, ENGELLERLE DOLU

Memur-Sen İl Divan Toplantısı’nda konuşan Konfederasyonumuz Genel Başkanı AhmetGündoğdu, hem dünyada, hem ülkemizde demokratikleşmenin önünde engeller olduğunu; bu engellerden birinin de yargı engeli olduğunu söyledi.

 

Batı ve ABD’nin eşitlik ve adalet konusunda çifte standart uyguladığına dikkat çeken Gündoğdu, “IMF de bunların içinde. Yeniden anlaşma yapılmayacak olmasını da bir milat olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Darbe planları, post modern darbeler ve yapılan darbelerin bu konuda bir mevzuat eksikliğini gösterdiğini dile getiren Ahmet Gündoğdu, darbeciler ve darbe hayali kuranların, elini kolunu sallayarak gezdiğini bunun da önüne geçilmesini istedi.

 

TBMM’nin şimdiye kadar; bebek katili dahil hiç kimse için  haddini bildirme eyleminde bulunmadığını söyleyen Gündoğdu, zamanın başbakanın da gayretleriyle kapı dışı edilen Merve Kavakçı’nın Belçika meclisi tarafından ayakta alkışladığını kaydetti.

 

Darbecilerle darbe girişiminde bulunan veya plan yapanlara karşı en ağır cezanın verilmesi gerektiğini söyleyen Gündoğdu, bu konuda da gerekli yasal düzenlemenin yapılmasını istedi.

 

Hukukun en temel hakkının savunma hakkı olduğunu kaydeden Gündoğdu, HSYK Kararları ile YAŞ kararlarının yargı denetimi dışında olmasının bu ilke ile çeliştiğine dikkat çekti.

 

Anayasa değişikliği konusuna da değinen Gündoğdu, toplu sözleşme hakkının verilecek olmasını, bu yöndeki mücadelelerinin bir sonucu olarak memnuniyetle karşıladıklarını, ancak grev hakkının verilmesi ve kamu çalışanlarına uygulanan siyaset yasağının kaldırılmasının eksiliğini vurguladı.

 

Protokol konuşmalarının ardından, il divan toplantısına katılan genel başkanlar, gündeme ilişkin görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo