Anayasa Paketinde Grev Hakkının Olmaması Eksikliktir

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, yeni Anayasa değişikliği paketinde memurlara toplu sözleşme hakkının verilmesini önemsediklerini belirterek, pakette grev hakkının yer almamasını da eksiklik olarak gördüklerini söyledi.

 

Temsilcilerimize yönelik gerçekleştirdiğimiz eğitim seminerleri devam ediyor. Eğitimlerimiz 24 Nisan 2010 Cumartesi günü Bursa’da yapıldı. Bursa’daki eğitim seminerlerine Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreterimiz Mahfuz Sunar, Şube Başkanımız Yusuf Bedir ve çok sayıda temsilcimiz katıldı.

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar eğitim seminerinde yaptığı konuşmada, 15 Mayıs 2009 itibariyle yetkiyi aldıklarını ve ilk kez toplu görüşmelere katıldıklarını söyledi. Sendikamızın 2009 yılında en çok büyüyen sendika olduğunu hatırlatan Kaçar, “Sağlık-Sen büyümesine bu yıl da devam etti. Çalışanlarımızın teveccühü neticesinde bugün 105 bin üyeye sahip bir sendikayız” diye konuştu.

 

Genel Başkan, TBMM’de görüşmeleri devam eden yeni Anayasa değişikliği paketiyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Pakette toplu sözleşme hakkının Memur-Sen’in ısrarlı mücadelesinin sonucunda yer aldığını hatırlatan Kaçar, Memur-Sen olarak toplu sözleşmesiz masaya oturmayacaklarını ifade ettiklerini anımsattı.   

 

Memurlara toplu sözleşme hakkının verilmesiyle ilgili maddenin TBMM’de yapılan görüşmelerde, 1. tur oylamada geçtiğini kaydeden Mahmut Kaçar, “Bu şekilde memurlara toplu sözleşme hakkı verilmesi konusunun referanduma gidecek şekilde yasalaşmasının önü açıldı. Biz bu hakkı önemsiyoruz ama yeterli bulmuyoruz. Çünkü örgütlenmedeki en önemli haklardan biri toplu sözleşme ve grev hakkı. Burada grev hakkının olmaması önemli bir eksiklik; fakat toplu sözleşme hakkının olması, sözleşme hakkı ile birlikte Uzlaştırma Kurulunun kararının bağlayıcı olması, Memur-Sen olarak çok önemsediğimiz bir adım.” şeklinde konuştu.

 

Bursa’daki eğitim seminerinde daha sonra Çalışma Hayatı Uzmanı Tarkan Zengin, sendikal konularda temsilcilerimize yönelik bilgilendirmelerde bulundu.

 

Eğitimden Görüntüler:

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo