Sendikacılığı Zorbalığa Dönüştürenleri Kınıyoruz

 

Meram Eğitim Araştırma Hastanesi’nde sendikamız temsilcilerine ve Hastane yöneticilerine yönelik çirkin saldırıyı kınıyoruz.

 

Bilindiği gibi 4688 Sayılı Kamu Çalışanları Sendikaları Yasası çerçevesinde her yılın Mayıs ayının 15’sinden sonra işyerlerinde sendikaların üye tespit edilmektedir.

 

Meram Eğitim Araştırma Hastanesi’nde de hastane yönetimi sendikaların üye sayılarının tespiti amacıyla gerçekleştirilecek toplantının gün ve saatini ilan etmiştir. Üye tespit toplantısının gerçekleştirileceği sırada Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkan ve yöneticilerinin de içinde bulunduğu bir grup, hastaneye gelerek ve “baskın yapmaya geldik” ifadesini kullanarak toplantıyı sabote etmeye çalışmıştır. Hastanede olay çıkartarak, toplantının yapılmasını engellemeye çalışan bu grup aynı zamanda Konya Şube Yöneticimiz Enes Oruç ve Hastane Müdür Yardımcısı Sami Kart'a saldırarak yaralanmalarına neden olmuşlardır.

Sendikacılığı zorbalığa dönüştüren bir zihniyetin saldırılarını Sağlık-Sen olarak şiddetle kınıyoruz. Sendikamız hukukçuları yaşanan bu saldırının cezasız kalmaması için gereken yasal müracaatlar sendikamız tarafından yapılmıştır.

 

HİZMET KOLUMUZDA ZORBALIK DÖNEMİ SONA ERMİŞTİR

 

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının demokratik tercihlerine saygı duymayan malum zihniyet bu olayla gerçek yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur. Yıllardır yetkiyi elinde bulunduranların, yetkiyi kaybedince nasıl bir seviyesizliğe ve zorbaca tavırlar içine girdiği görülmektedir.

 

Ancak unutulmamalıdır ki, sağlık ve sosyal hizmet kolunda Sağlık-Sen’in üretken hizmet sendikacılığı ile birlikte, hizmet kolumuzda sendikal zorbalık dönemi sona ermiştir. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının baskı ve tehditlere boyun eğeceğini düşünen ve bu yolla geçmişte olduğu gibi yeniden yetkiyi eline geçirebileceğini zannedenler sadece kendilerini aldatmaktadırlar.

 

Sağlık-Sen, sendikacılığı demokratik zeminde sürdürmekte, çalışanların sendikal tercihlerine saygı duymaktadır.  Yetkiyi doğuştan gelen bir hak gibi gören ve hala yetkiyi kaybetmelerine neden olan gerçekleri görmek istemeyenler, tek meziyetleri olan saldırganlığı sık sık kullanmayı tercih etmektedirler.

 

Bilindiği gibi Türk Sağlık-Sen’in üye kaybının önüne geçmek için kendisini ülkü ocakları başkanı olarak tanıtan bir şahıs, geçtiğimiz haftalarda, Kırşehir Şube Başkanımızın odasını basma cüretini göstermiştir.

 

Ne sendikamız ne de sağlık ve sosyal hizmet çalışanları, sendikacılığı zorbalığa dönüştürme gayretlerine hiçbir şekilde boyun eğmeyecektir. Saldırganlığı meziyet haline dönüştürenler, sağlık ve sosyal hizmet çalışanları tarafından nasıl cezalandırılmışsa, yargı huzurunda da hak ettikleri cezayı göreceklerdir.

 

Bu düşüncelerle, Konya Şube yöneticimiz Enes Oruç ve Hastane Müdür Yardımcısı Sami Kart'a Sağlık-Sen olarak geçmiş olsun diyor, saldırıyı gerçekleştirenleri ve bağlı oldukları sendikal zihniyeti bir kez daha şiddetle kınıyoruz.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo