Hizmet Sendikacılığımızdan Önemli Bir Kazanım Daha

 

Sağlık Bakanlığı, hekim dışı personelin alacakları döner sermaye hesabına nöbette geçen sürelerin de eklenmesi konusunda genelge yayınladı.

 

Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda çalışanlara döner sermaye gelirlerinden ek ödeme yapılmasına ilişkin yönetmelikte 24 Nisan 2009’da yapılan değişiklikle, hekim dışındaki sağlık çalışanlarının nöbette geçen süreleri döner sermaye ek ödeme hesabı dışında tutulmuştu.

 

Sendikamızın açtığı dava sonucu Danıştay Dava İdareler Kurulu, yapılan bu değişikliği hukuka aykırı bularak yürürlüğünü durdurdu. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı, ilgili yargı kararı çerçevesinde illere genelge göndererek, 1 Mayıs 2010 tarihinden geçerli olmak üzere tabip dışı personelin tuttukları nöbet sürelerinin de alacakları döner sermaye gelirlerine eklenmesini istedi.

 

Düzenleme özellikle döner sermaye gelirleri tavana ulaşamayan sağlık çalışanlarını yakından ilgilendiriyor.

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, Bakanlığın yayınladığı genelge ile önemli bir mağduriyetin giderildiğini söyledi. Danıştay tarafından yürürlüğü durdurulan düzenlemenin yönetmelik olduğuna dikkat çeken Genel Başkanımız, yönetmelik değişiklikleri nedeniyle yaşanan hak kayıplarının telafi edilmesi gerektiğini belirterek, bu konudaki yargı sürecinin tamamlanması ile birlikte geriye dönük hak kayıplarının telafisi için de hukuki süreç başlatacaklarını kaydetti.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo