Muharrem Ayını Fırsat Bilip Kardeşlik Duygularını Pekiştirmeliyiz

Her yıl Muharrem’in 10’u geldiğinde bütün müminlerin yüreğini bir acı, bir hüzün, bir keder kaplar. Hicrî 61. yılın 10 Muharrem’inde, Hz. İmam Hüseyin ve pek çoğu ehl-i beytten olan 70 kişinin Kerbelâ şehit edildikleri tarihtir. Bu büyük acı, hangi mezhep, hangi meşrep, hangi coğrafya kısaca dünyanın neresinde olursa olsun,Allaha inanan, Peygamber efendimize, ashabına ve ehl-i beyte gönlünde sevgi besleyen, her iman sahibinin ortak matemi, ortak hüznü ve kederidir.

 

Gün Kerbelâ’yı  doğru anlamak, doğru değerlendirme günüdür. Hz. Hüseyin efendimizin mücadelesi zâlime, haksızlığa, adaletsizliğe, sömürüye, dayatmaya karşı çıkma, hürriyete, adalete, ahlâka, fazilete, izzet ve şeref mücadelesidir.

 

Kerbelâ'da yaşan acılardan ders çıkartıp birlik-beraberlik duygularıyla bir birimizi kucaklamalıyız. Bundan sonra yeni Kerbelalar yaşanmaması için Hacı Bektaşı Veli'nin dediği gibi "Bir olalım, iri olalım, diri olalım "

 

Bugün, Suriye’de, Irak’ta, Lübnan’da, Mısır'da, Afganistan’da, Pakistan’da dünyanın değişik coğrafyalarında yaşanan acıların son bulması için mezhebi-meşrebi ne olursa olsun bütün Müslümanlar bir olmalı. Akan kardeş kanı son bulmalıdır.

 

Bu vesile ile başta Hz. Hüseyin Efendimiz olmak üzere tüm Kerbela şehitlerini rahmetle anıyoruz.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo