112 Çalışanlarının Döner Sermaye Adaletsizliğini Çözeceğiz

 

 112 Acil Servis çalışanlarının tamamının döner sermaye ek ödemelerini riskli birim katsayısından yararlanabilmesi konusunda ilk hukuk zaferini elde eden Sendikamız, bu konuyu Kurum İdari Kurul toplantısında mutabakata aldırmıştır.

 

Bilindiği gibi, 209 Sayılı Döner Sermaye Kanunu’nda riskli birim olarak belirtilen birimler arasında acil servisler de bulunmasına rağmen, sadece hastanelerle entegre olan acil servis istasyonlarında çalışanlar riskli birim katsayısından yararlanabilmekte, A ve C Tipi Acil Servis İstasyonlarında çalışanlar bu haktan yararlanamamaktadır.

 

Sendikamız bu konuda yaşanan adaletsizliğe karşı hukuk mücadelesi başlatmış, aynı zamanda da yetkili sendika olarak Kurum İdari Kurul toplantısı gündemine taşıyarak mutabakat metni içinde yer almasını sağlamıştır. Sendikamız 112 Acil Servis İstasyonlarında çalışanlarının tamamının riskli birim katsayısından yararlanması için KİK’te mutabakata aldırdığı bu konunun takipçisi olacaktır. 

 

6 Mayıs 2010 tarihli Kurum İdari Kurulu Toplantısı Kararı

 

 

 

ÖRNEK DAVA DİLEKÇESİ

 

Bilindiği gibi sendikamızın üyesi adına açtığı dava geçtiğimiz hafta içinde olumlu sonuçlanmış ve hukuk zaferimiz basında geniş şekilde yer almıştır. Şanlıurfa İdare Mahkemesi, binlerce acil servis istasyonunu ilgilendiren ilk niteliğinde çok önemli bir karar vermiştir.

 

Mahkeme kararı için TIKLAYIN 

Bireysel nitelikte olan bu dava üzerine 112 Acil Servis istasyonlarında çalışan çok sayıda üyemiz yargı yoluna gitmek istediklerini sendikamıza yaptıkları başvurularla belirtmişlerdir.

 

Yetkili sendika olarak, yargı yoluna başvuracak olan üyelerimizin döner sermaye ek ödemelerini riskli birim katsayından almaları konusunda idareye yapılacak başvuru dilekçe örneğini aşağıda yayınlıyoruz.

 

 

 

………………. İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE

 

 

KONU                       : Riskli birim katsayısından yararlanma talebim hakkında.

 

                        112 Acil Servis İstasyonunda  …………….. olarak görev yapmaktayım.

 

                        112 Acil Servis İstasyonunda görev yapmama rağmen tarafıma özellikli birimler için öngörülen 2 katsayısı üzerinden değil, 1,5 katsayısı üzerinden döner sermaye ek ödemesi ödenmektedir. Oysaki;

 

                        209 sayılı Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurumları İle Esenlendirme (Rehabilitasyon) Tesislerine Verilecek Döner Sermaye Hakkında Kanunun 5. maddesinde “İşin ve hizmetin özelliği dikkate alınarak yoğun bakım, doğumhane, yeni doğan, süt çocuğu, yanık, diyaliz, ameliyathane, enfeksiyon, özel bakım gerektiren ruh sağlığı, organ ve doku nakli, acil servis ve benzeri sağlık hizmetlerinde çalışan personel için yüzde 150 oranı, yüzde 200 olarak uygulanır.” hükmüne yer verilmektedir.

 

                  Bu nedenle; tarafıma özellikli birimler için öngörülen 2 tavan ek ödeme katsayısı üzerinden döner sermaye ödenmesini  ve geriye dönük olarak hak etmiş olduğum döner sermaye alacaklarımın yasal faizi ile birlikte tarafıma iadesini saygılarımla arz ederim.  

 

                                                                                                                  TARİH

                                                                                                                  AD SOYADI

                                                                                                                         İMZA

BASINDA ÇIKAN HABERLERİMİZ

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo