Vekil Ebe ve Hemşireler İçin Devredeyiz

 

Bilindiği gibi; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 86. Maddesine istinaden Sağlık Bakanlığı çatısı altında yaklaşık dört yıldır 3500 vekil ebe ve hemşire istihdam edilmektedir.

 

Vekil ebe ve hemşireler, sağlık hizmetleri sunumunda görev ve sorumlulukları açısından kadrolu veya sözleşmeli diğer meslektaşlarından hiçbir farkı olmayacak şekilde aynı sorumluluk bilinci ile mesleklerini icra etme gayreti içindedir. Ancak; ülke çapında hızla yaygınlaşan aile hekimliği uygulamaları ile birlikte vekil ebe ve hemşire arkadaşlarımızın hizmet ihtiyacı ortadan kalktığı gerekçesiyle görevlerine son verilmesinin gündeme geldiği tespit edilmiştir.

 

Sendikamızın, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının her türlü mesleki ve sosyal sorunlarında yanlarında olduğuna dikkat çeken ve konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Genel Başkanımız Mahmut Kaçar; “Bilindiği üzere Sağlık-Sen olarak, vekil ebe ve hemşirelerin başta döner sermaye ödemelerinden faydalanmaları olmak üzere kadrolu personelle aynı haklara sahip tek tip yasa çerisinde yer almasının mücadelesini verirken böyle bir durumun gündeme gelmesi kabul edilemez” dedi.

 

Konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürü Hikmet Çolak, Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Turan Buzgan ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun ile ayrıntılı olarak görüştüğünü ifade eden Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, “Yaptığımız görüşmelerde aile hekimliğine geçilen illerde görev yapan vekil ebe ve hemşirelerimizin mağdur edilmemesini talep ettik. Bakanlık yetkililerimizin de konuya çok duyarlı yaklaştığını gördük. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yetkili sendikası olarak konunun takipçisi olacağız.” şeklinde konuştu.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo