Memiş: Sağlık Hizmetleri Başladığı Günden İtibaren Çalışanlar Bedel Ödüyor

Sendikamız tarafından görev başındayken sakat kalan ya da hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının gerçek yaşam öykülerinin konu alındığı "Sağlıkta Bedel Ödeyenler" filminin galası Van’da yapıldı. 


Van Öğretmenevi’nde düzenlenen programa Genel Başkanımız Metin Memiş, Genel Başkan Yardımcımız Kemal Çırak, Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Van Şube Başkanı Hikmet Bilgin, şube yönetim kurulu üyeleri ve davetliler katıldı.

Genel Başkan Metin Memiş programda yaptığı konuşmada, binlerce sağlık çalışanının sağlık hizmetlerinin var olduğu günden bugüne kadar bedel ödediklerini ve ödemeye devam ettiklerini vurguladı. Türkiye'de, hasta memnuniyetinin sürekli büyüdüğünü, buna paralel olarak çalışanlara yönelik şiddet olaylarının arttığını ve mesleki saygınlıklarının azaldığını ifade eden Memiş, “Sağlıklı dönüşüm programının başlamasından bugüne kadar sağlık çalışanları, yapmış oldukları fedakarlıkların 5 katı fazla çalışmalarına rağmen son dönemde yaşamış oldukları şiddet olayları ile mücadele etmek, toplumsal bir farkındalık oluşturmak ve sağlık çalışanlarına sahip çıkılması amacıyla bir film yaptık” dedi.


Filmde; sağlıklı hizmet verirken, bu hizmeti verme esnasında sakat kalan, vefat eden ve mağdur olmuş sağlık çalışanlarının görüşlerine yer verdiklerini dile getiren Memiş, “Sağlık hizmetinin önemine yer veriyoruz. Bu filmimizde Van depreminde sağlık hizmeti yürütürken 7-8 yakını vefat eden sağlık çalışanının hayat hikayesi anlatılıyor” ifadelerini kullı.


Van depreminin ikinci yıldönümü olması itibariyle filmin daha da önem arz ettiğini dile getiren Memiş, “9 Kasım, Van depreminin yıldönümü. Bu nedenle bugünü önemsedik. Bu filmin daha anlamlı olacağını düşündük. İnşallah bu filmle beraber sağlık çalışanlarının ağır iş yüküne rağmen maruz kaldıkları şiddete son verilir” şeklinde konuştu.

VALİ DOĞAN: PROJEDE EMEĞE GEÇENLERİ KUTLUYUM

Van Valisi Aydın Nezih Doğan da konuşmasında sağlık çalışanlarının zorlu şartlara rağmen bölge halkıha hizmet etme çabası içinde olduğunu söyledi.

Ülkede sadece sağlık çalışanlarının değil, herkesin bedel ödedikten sonra bir yere geldiğini belirten Doğan, "Bu ülkenin tarihinde hepimiz bir bedel ödeyerek buralara geldik. Bundan sonra kendimiz, çocuklarımız ve torunlarımızın daha fazla bedel ödememesini umut ediyoruz. Bunun için de daima kardeşliğe vurgu yapmak, birbirimizle dayanışarak, omuz omuza vererek geleceği inşa etmeye çalışalım. Türkiye'nin önemli sorunlarından biri ancak bu kadar çağdaş bir şekilde topluma anlatılabilirdi. Bu vesileyle ben bu projede emeği geçenleri kutluyorum" dedi.

GENEL BAŞKAN VE BERABERİNDEKİ HEYET ERCİŞ’E GİDEREK ÇALIŞANLARI DİNLEDİ

Genel Başkanımız Metin Memiş ve beraberindeki heyet daha sonra Van’ın Erciş ilçesine giderek ilçedeki sağlık kuruluşlarında görev yapan çalışanları ziyaret etti.

Çalışanların sorunlarını dinleyen Genel Başkan Memiş, geçtiğimiz haftalarda Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar ile görüştüklerini belirterek, sağlık çalışanlarına da yıpranma payı verilmesi, nöbet ücretlerinin tüm çalışanları kapsaması, araştırmacıların içinde bulunduğu mağduriyetin giderilmesi, görevi başında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit sayılması gibi talepleri içeren bir dosyayı komisyona sunduklarını ifade etti.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo