Toplu Görüşmelerde 2. Tur Tamamlandı

 

2010 Toplu Görüşmeleri’nde 2. tur görüşmeler tamamlandı. Konfederasyonumuz Memur-Sen tarafından önerilen bu yılki toplu görüşmelerin referandum sonrasına bırakılması önerisi, hükümet tarafından kabul edilmedi.

 

Mevcut yasada toplu görüşmelerin 30 Ağustos tarihine kadar tamamlanması gerektiği hükmü bulunduğuna dikkat çeken Kamu İşveren Kurulu, bu durumun hukuki engel teşkil ettiğini belirterek önerinin gerçekleşmesinin mümkün olmadığına dikkat çekti.

Toplu görüşmelere geçilmesi üzerine açıklama yapan konfederasyonumuz Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, taleplerinin arkasında olduklarını, kamu çalışanlarını beklentisi yönünde sonuç almak için çalışacaklarını söyledi.

 

GÖRÜŞMELER DEVAM EDECEK

 

2. tur görüşmelerde, birinci turda gündeme alınan toplu görüşmelerin referandum sonrasına ertelenerek, toplu sözleşme yapılması yönündeki görüşün kabul edilmemesi üzerine, toplu görüşmelere geçildi.

 

Gündemin oluşturulmasından sonra, görüşmelerin 4 başlık altında yürütülmesi kararlaştırıldı. 2009 Toplu Görüşmeleri sonrası mutabakata varılan hususların gerçekleşip, gerçekleşmediği, sendikal hak ve çalışma hayatına yönelik talepler, hizmet kollarının sorunları ile mali ve sosyal hakların görüşüleceği toplu görüşmelerde, ilk 3 madde, 24 Ağustos’da, mali ve sosyal haklar ise 28 Ağustos’da ele alınacak.

 

TALEPLERİMİZİN ARKASINDAYIZ VE TAKİPÇİSİYİZ

 

Toplantı sonrası açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, görüşme öncesi yaptığı açıklamayı hatırlattı ve toplu görüşme sürecinin başladığına dikkat çekti.

 

Yaşanılan sürecin korkuları ortaya çıkardığını, ‘EVET’e uzak olalım da, ne olursa olsun anlayışını ibretle gözlemlediklerini söyleyen Gündoğdu, çalışanları memnun edecek sonuç için uğraşacaklarını kaydetti. Kamu çalışanlarının beklentisinin büyük olduğunu da söyleyen Ahmet Gündoğdu, fiili olarak toplu sözleşme yapma isteklerini tekrarladı.

Talep ettikleri mali ve sosyal hakların takipçisi olacaklarını söyleyen Gündoğdu, “Son toplu görüşmelerde olduğu gibi enflasyonun bile altında olan yüzde 2,5 artı 2,5 gibi bir rakamı asla kabul etmeyiz” dedi. Son toplantıda konuşulacak mali ve sosyal haklarda anlaşılamaması üzerine, yeni görüşme yapmak için zamanları bulunduğunu da bildiren Gündoğdu, hükümete de mali ve sosyal haklarla ilgili görüşünü bir an önce kamuoyuna açıklaması çağrısında bulundu.

 

 

 

Ahmet Gündoğdu, ayrıca ek ödemelerin gerçekleşmesi, tedavi katılım payının kaldırılması, gelir vergisi oranlarının 5 puan indirilmesi, farklı tarzdaki istihdamların sona erdirilerek tek tip istihdama geçilmesi, büyükşehir ve kalkınmada öncelikli bölgelerde görev yapanlara ilave tazminat verilmesi ve 657 sayılı kanunda yapılacak değişikliklerin geri çekilerek üzerinde ortak çalışma taleplerini tekrarladı.

 

TALEPLERİMİZ ÇARPITILIYOR

 

Memur-Sen’in taleplerinin bazı memur sendikalarıyla medya kuruluşlarınca çarpıtıldığını da belirten Ahmet Gündoğdu, “5+5 artış talebimiz ortalama 90 TL, ek ödeme en az 120 TL, yiyecek yardımı 55 TL, eş yardımı 51 TL, toplu görüşme primi 20 TL olmak üzere toplam 336 TL artışa denk geliyor. Bu, en düşük maaşa yüzde 26, ortalama ise yüzde 22 artış demektir. Doğum yardımı, ölüm yardımı, fazla çalışma ücretlerinin artırılması, ek ders ücreti göstergelerinin artırılması gibi taleplerimiz dikkate alındığında yapılan eleştirilerin yanlışlığı ortaya çıkmaktadır” şeklinde konuştu.

 

YSK’YA BAŞVURACAĞIZ

 

Konuşmasının ardından soruları cevaplayan Gündoğdu, tayini çıkan memurların referandumda oy kullanabilmesi için bugün Yüksek Seçim Kurulu'na başvuracaklarını belirtti. YSK'nın bazı kararları anlık aldığını vurgulayan Gündoğdu, 'YSK bütün vatandaşların sandığa gitmesini sağlamalıdır.' cevabını verdi.

 

60 bin öğretmen ve 10 bin memurun tayin olduğunu 10 binin üzerinde memurun da emekliye ayrılarak memleketlerine döndüğünü ifade eden Gündoğdu, "YSK’nın bunu duymazlıktan gelmesini anlamakta zorluk çekiyorum. Sandığa gidilmesinin önünü tıkayan engellerin kaldırılmasını istiyoruz. YSK tüm vatandaşların sandığa gitmesini sağlayacak önlemleri almalıdır" diye konuştu.

 

GÜNDOĞDU, 3 SEÇENEK OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ

 

2. tur görüşmeler öncesi açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, artık toplu görüşme sürecinin geride kaldığını, fiilen toplu sözleşme yapılması gerektiğini söyledi. Önlerinde 3 seçenek bulunduğunu dile getiren Gündoğdu, bunlardan birincisinin görüşmelerin referandum sonrasına bırakılması olduğunu, bunun kabulü halinde vakit kaybedilmeden toplu sözleşme komisyonları oluşturularak ikincil mevzuat için çalışma yapılmasını istemişti.

 

Gündoğdu konuşmasında ayrıca, toplu görüşmelerin ertelenmesi önerisinin kabul edilmemesi halinde hükümetin inisiyatif alarak toplu sözleşme için fiili durum oluşturmasını talep ettiklerini belirterek, bu süreç sonunda uzlaşma sağlanırsa ortaya çıkacak metnin toplu sözleşme olarak kabul edilmesi önerisinde bulunmuştu.


Ahmet Gündoğdu, son seçeneğin ise, önceki yıllarda olduğu gibi taleplerini gündeme getirerek, toplu görüşme sürecine devam edilmesi olduğunu kaydetmişti.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo