Genel Başkanımız Samanyolu Haber’e Konuk Oldu

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Samanyolu Haber Tv’de Anayasa Değişikliği Paketi’nin kamu çalışanları adına önemli değişiklikler içerdiğini ifade ederek, “Memurlara toplu sözleşme hakkı veren pakete EVET diyeceğiz” açıklamasında bulundu. Kaçar, grev hakkıyla ilgili mücadelelerinin de devam edeceğini vurguladı.

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Samanyolu Haber Tv’de yayınlanan Demokrasiye Bir Adım programına katıldı. Burada Anayasa Değişikliği Paketi’nde kamu çalışanlarını ilgilendiren maddeleri değerlendiren Kaçar, “Geldiğimiz noktada masa değil yasa sorunlu temel yaklaşımı içerisinde memurların kendileriyle ilgili her konuda söz sahibi olmaları adına, paydaş olmaları adına, toplu sözleşme düzeninde taraf olma adına toplu sözleşme hakkı verilmesi gerektiğini savunduk” dedi. Konfederasyonumuz Memur-Sen’in çabaları neticesinde pakete toplu sözleşme hakkının girdiğini ifade eden Kaçar, açıklamalarına şöyle devam etti: “Sendikal örgütlenmenin üç temel ayağı vardır. Örgütlenme, toplu sözleşme ve grev.  Yıllardan beri toplu sözleşme ve grev hakkının birlikte verilmesi için mücadele verdik. Toplu sözleşme hakkının pakette olması önemli ama grevin olmaması eksiklik. 13 Eylül’den itibaren yeni anayasa talebimizi açıklayacağız. Bunların başında da grev hakkı ve memurlara siyaset yasağının kalkması geliyor.”

 

Kaçar, bu yıl dokuzuncusu devam eden toplu görüşmelerin tavsiye niteliğinden başka bir anlam taşımadığına da dikkat çekerek, son altı yılda toplu sözleşme yapılmış olsaydı kamu çalışanlarının bugün itibariyle yüzde 17 daha fazla zam alacağını da söyledi. Anayasa değişikliği paketinin emeklilere de haklar getirdiğini söyleyen Genel Başkan, paketle birlikte toplu sözleşme haklarından emeklilerin de yararlanacağını sözlerine ekledi.

 

Demokrasiye Bir Adım programını izlemek için TIKLAYINIZ

 

 

SENDİKAMIZ YÜKSEK SEÇİM KURULU’NA MÜRACAAT ETTİ

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, kamu çalışanlarının tayinlerinin her yıl yaz aylarına denk geldiğini ifade ederek, sürecin referanduma denk gelmesinin sıkıntılara yol açtığını söyledi. Kaçar, oy kullanamayacak memur sayısının aileleriyle birlikte 500 bini bulduğunu söyledi. Kaçar, YSK’nın böyle bir gerçeği göz ardı ederek, bugüne kadar işlem yapmamasını da manidar bulduklarını söyledi.

 

Memurların anayasal haklarını kullanmaları için harekete geçtiklerini belirten Genel Başkan, “Görev yeri değişen memurların ve ailelerinin temel hakkı olan oy verme hakkının olması için yetkili sendika olarak YSK’ya müracaat ettik” dedi.

 

Memurların sandığa gitmek için önemli gerekçeleri olduğunu ifade eden Kaçar, “Toplu sözleşme hakkı gibi çok önemli bir hak olarak pakette yer alıyor. Kendilerinin geleceğiyle ilgili memurların mutlaka bir tercihi olmalı” açıklamasında bulundu.

 

 

STV Ana Haber’de yayınlanan haberimiz için TIKLAYINIZ

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo