Sağlık Fizikçilerinin Sorunu Çözüldü

Sağlık fizikçilerinin yılan hikayesine dönen kadro sorunları çözüldü. Devlet Personel Başkanlığı, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, sağlık fizikçisi olma yönünde gerekli şartları taşıyanların kadroya alınması gerektiğini bildirdi. Konunun çözümüne yönelik olarak Devlet Personel Başkanlığı’ndan görüş isteyen Kamu Hastaneleri Kurumu’na cevap gönderildi.

Devlet Personel Başkanlığı tarafından gönderilen yazıda;

2011 yılında yürürlüğe konulan kanuni düzenlemeden önce sağlık fizikçisi unvanı için gerekli niteliklerin belirlendiği sözleşmeli personel alımı için yapılan sınavın ilan metindeki şartları taşıyarak sözleşme imzalanmış olan ilgililerin 6495 Sayılı Kanun gereğince sağlık fizikçisi unvanlı kadroya atamalarının yapılmasının uygun olacağı,

Söz konusu unvan için gerekli niteliklerin belirlendiği kanuni düzenleme çıkmadan önce, ancak sınav ilanında bahsedilen şartları taşımadıkları halde sağlık fizikçisi unvanıyla sözleşme imzalanan kişilerin ise sağlık fizikçisi unvanıyla kadroya geçirilmelerinin uygun olmayacağı, ancak bununla birlikte 2011 yılında yapılan mevzuat değişikliğine rağmen istihdamlarına devam edildiği anlaşılan ilgililerin mevcut pozisyon için gerekli olan şartları taşıma hususunda gerçek dışı bir beyanlarının olmadığı, ayrıca hukuki belirlilik ve süreklilik kavramları da göz önünde bulundurularak söz konusu personelin ‘memur’ unvanlı kadroya atamalarının yapılmasının uygun olacağı belirtildi.

Devlet Personel Başkanlığı’nın yazısında, 2011 yılında yapılan mevzuat düzenlemesinden sonra işe başlatılarak istihdamına devam edilen kişiler hakkında ise kanunu haklarının göz önünde bulundurulması kaydıyla nasıl istihdam edileceklerine yönelik kurumun kendisinin karar vermesi istendi. 


Sağlık-Sen olarak, bu arkadaşlarımızdan şartları uygun olanların sağlık fizikçisi kadrosuna, diğerlerinin de memur kadrosuna atanması için gerekli girişimlerde bulunduk ve talebimizi ilettik. En kısa zama bu talebimizin karşılanmasını bekliyoruz.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo