Anayasa Değişikliğiyle Memurlar Söz Sahibi Oluyor

 

Samanyolu Haber TV’de yayınlanan İlk Gündem programında konuşan Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Anayasa değişikliği paketinin kamu çalışanlarına toplu sözleşme hakkı getirdiğine dikkat çekerek, “Memurlar, söz sahibi olacakları pakete ‘evet’ oyu vereceklerdir” dedi.

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Samanyolu Haber TV’de yayınlanan İlk Gündem programında toplu görüşme ve referandum sürecini değerlendirdi. Paketin genel anlamda önemli değişiklikler içerdiğini söyleyen Kaçar, memurların çağdaş ülkelerde olduğu gibi yıllardır toplu sözleşme hakkı istediğini ve bu talebin de Anayasa değişikliği paketinde yer aldığını söyledi. Kaçar, emekli memurların da toplu sözleşme hakkından yararlanacaklarını söyleyerek, pakete ‘evet’ oyu vereceklerinin altını çizdi.

 

“Geçmiş yıllarda hükümetle toplu sözleşme yapılsaydı bugün kamu çalışanları yüzde 17 daha fazla zam alırdı” diyen Genel Başkan, toplu görüşmelerde alınan kararların bağlayıcılığının bulunmadığını söyledi.

 

Anayasa değişikliğiyle memurlara verilen uyarı ve kınama cezalarına yargı yolunun açılacak olmasını da memnuniyetle karşıladıklarını kaydeden Mahmut Kaçar, binlerce memurun keyfi cezalardan dolayı Görevde Yükselme Sınavı’na katılamadığını belirtti. Değişikliği bu anlamda çok olumlu bulduklarını söyleyen Kaçar, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkının tanınmasının da önemli bir değişiklik olduğunu söyledi. Kaçar, söz konusu değişikliğin vatandaşları AİHM gibi meşakkatli bir yol yerine Anayasa Mahkemesi’ne getireceğini vurguladı. Kaçar, paketle birlikte YAŞ kararlarına karşı da yargı yolunun açılacağını ifade ederek, bunun birçok mağduriyeti sona erdireceğini sözlerine ekledi.  

 

Programı izlemek için TIKLAYINIZ

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo