Tüm Branşlara Lisans Tamamlama İçin Çalışmalarımız Devam Ediyor

 

Toplu görüşmelerde mutabakata aldırdığımız tüm branşlarda lisans tamamlama hakkı ile ilgili girişimlerimiz sürüyor.

 

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Yekta Saraç ile görüşen Genel Başkanımız Mahmut Kaçar ve Genel Merkez Yöneticilerimiz, sağlık teknikerliği bölümü mezunlarının sağlık memurluğu lisans tamamlama programından yararlanması ve tüm branşların sağlık lisansiyerliği adı altında bir programla lisans tamamlama imkanı tanınması taleplerini iletti.

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, görüşmede 2009 yılında sendikamızın girişimleri sonucu ebe, hemşire, sağlık memuru ve sağlık eğitim enstitüsü mezunlarının lisans tamamlama hakkı elde ettiğini hatırlatarak, bu haktan sağlık teknikerlerinin yararlanamadığını söyledi. Söz konusu uygulamanın Anayasa'nın eşitlik ilkesiyle bağdaşmadığını ifade eden Kaçar, Sağlık Teknikerliği Ön lisans programının adının 1997-1998 eğitim-öğretim yılından itibaren "Sağlık Memurluğu" olarak değiştirildiğine dikkat çekerek, geçmişte bu bölümü bitirip sağlık teknikerliği diploması alan sağlık çalışanlarının da lisans tamamlama hakkından yararlanması gerektiği görüşünü bildirdi. Kaçar, sendikamızın konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitim Genel Müdürlüğü ve Atatürk Üniversitesi ile yaptığı görüşmelere de değindi.

 

 

 

YÖK Başkanvekili Yekta Saraç da bu konuda kendilerine Sağlık Bakanlığından yazılı başvuru geldiğini dile getirdi.

 

TÜM BRANŞLAR İÇİN SAĞLIK LİSANSİYERLİĞİ ÖNERİSİNDE BULUNDUK

 

Görüşmede, 2010 toplu görüşmelerinde mutabakata aldırdığımız lisans tamamlama hakkı konusu da gündeme geldi. Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, lisans tamamlama hakkından yararlanamayan branşlar için İstanbul Üniversitesi ile sendikamız arasında mutabakata varılan ve Üniversite Senatosunca kabul edilen sağlık lisansiyerliği programı hakkında bilgi verdi.

YÖK'e İstanbul Üniversitesi tarafından bu projenin sunulduğunu ifade eden Genel Başkanımız, YÖK'ün onay vermesi halinde sağlık lisansiyerliği lisans tamamlama programının hazır olduğunu ve Üniversitenin bu yıl itibariyle eğitim faaliyetini başlatabilecek durumda olduğunu kaydetti.

 

Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreterimiz Mustafa Kulluk ve Genel Basın Yayın ve Dış İlişkiler Sekreterimiz Semih Durmuş'un da katıldığı ziyarette YÖK Başkanvekili Saraç'a, lisans tamamlama konusundaki taleplerimize ilişkin sendikamızca hazırlanan bir rapor sunuldu.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo