Hizmet Sendikacılığımızdan Çok Önemli Bir Kazanım Daha

 

Sendikamızın uzun süredir çözümü için mücadele ettiği Ücreti Döner Sermaye'den karşılanan 4/A'lı personelin genel bütçeye geçirilmesi konusu çözüme kavuştu.

 

 

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, ilk olarak 2009 Nisan ayında Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile yapmış olduğu görüşmede, Sağlık Bakanlığı'nda farklı istihdam uygulamalarından kaynaklanan sorunların çözümü noktasında çalışma başlatılması kararı çıkmıştı. Söz konusu görüşmede, sözleşmeli personelin tek çatı altında toplanacak ve kadrolu-sözleşmeli ayrımını ortadan kaldıracak bir çalışma yapılması, ayrıca 657 Sayılı Kanunun 4/A kapsamında olup döner sermayeden maaş ödenen personelin de genel bütçeye alınması konusunda çalışma yapılması kararlaştırılmıştı.

 

Son olarak Genel Başkanımız önceki hafta Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Turan Buzgan ve Personel Genel Müdürü Hikmet Çolak ile yaptığı görüşmelerde döner sermayeden maaş alan 4/A kapsamındaki personelin genel bütçeye alınması konusunun sonuçlandırılarak sürecin tamamlandırılmasını talep etti.

 

Sağlık Bakanlığında istihdam farklılıklarından kaynaklanan sorunlar karşısında etkin bir mücadele ortaya koyan sendikamızın ısrarlı takibi sonucu, maaşı döner sermayeden karşılanan 4/A kapsamındaki personelin genel bütçeye geçirilmesi sağlandı.

 

Böylece Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan 2506 hemşire ve 693 sağlık memuru olmak üzere toplam 3199 personel genel bütçeye geçmiş oldu. Sağlık Bakanlığında bu durumdaki 94 hemşire ve 20 sağlık memuru ise teknik nedenlerden dolayı genel bütçeye geçişleri yapılamamış olup, önümüzdeki hafta içinde bu teknik sorun da çözülerek döner sermayeden maaşını alan tüm 4/A kapsamındaki sağlık personeli genel bütçeye geçmiş olacaktır.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo