90 gün projesinde değişikliğe gidiliyor

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından geliştirilen ve yaklaşık bir buçuk ay önce Genel Sekreterliklere gönderilen talimatlarla tüm illerde uygulamaya geçirilen 90 Gün Projesi’nin içeriğinde yer alan ve kamuoyunda tartışmaya yol açan bazı maddelerinde değişikliğe gidiliyor.


Sağlık-Sen'in Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu yetkilileri ile yaptığı görüşmede hasta-sağlık personellerinin tuvaletlerinin aynı olması uygulaması ile gizli müşteri uygulamasının yeniden düzenleneceği belirtildi.


Yeni düzenlemede hasta-sağlık personeli tuvaletlerinin aynı olması konusu, tuvaletlerin startlarının aynı olması şeklinde düzenlenecek.


Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş "Sendika olarak daha önce tepki ve çekincelerimizi dile getirdiğimiz ‘gizli müşteri’ uygulamasının, ‘saha gözlemcisi’ olarak değiştirilerek, gözlemcilerin sadece hasta gözüyle değil çalışan gözüyle de ortam değerlendirmesi yapması sağlanacak. Böylece sağlık personellerinin çalışma koşullarındaki olumsuzluklar gözlemcilerin raporları ile kurum başkanlığına bildirilecek" dedi.


MEMİŞ: DÜZENLEMELERDE REVİZYONA GİDİLMESİ İSABETLİ BİR YAKLAŞIM


Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, uygulamaya konulan 90 gün projesi ile hasta memnuniyetinin yanı sıra çalışan memnuniyetinin de önemsenmesinin sağlık sisteminin işleyişine pozitif katkı sağlayacağını söyledi.


90 gün projesinde uygulamaya konmak istenen ve çalışanların motivasyonlarını düşürecek düzenlemelerde olumlu yönde revizyona gidilmiş olmasının isabetli bir yaklaşım olduğunu kaydeden Memiş, sağlıkta dönüşüm programının başarılı olması için çalışan motivasyonunu arttırmaya yönelik yeni düzenlemelerle sahanın beklentilerine cevap verilmesinin önemli olduğunu ifade etti.


Memiş “Önümüzdeki süreçte Kamu Hastaneleri Kurumu’nun, çalışan hakları noktasında iyi değerlendirmesi umudunu taşıyoruz” diye konuştu.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo