Sağlık Çalışanlarımıza Yönelik Şiddet Cezasız Kalmadı

 

Sağlık çalışanlarına hasta ve yakınlarından gelen saldırılara bugüne kadar verilen en büyük ceza Ankara 14. Ceza Mahkemesinden geldi.

 

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan üyemize bir hasta yakını tarafından yapılan saldırı sonrası sendikamızın üyemiz adına açtığı davada Mahkeme, şiddete başvuranlara ders niteliğinde bir karar vererek, saldırganı 16 ay hapisle cezalandırdı. Cezayı 3 yıllık gözetim süresi içinde yeni bir suç işlememek kaydıyla erteleyen mahkeme, 6000 TL' de tazminata hükmetti.

 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, mahkemenin şiddet konusunda caydırıcılığı artıracak nitelikte bir karar verdiği belirterek, "şiddeti alışkanlık haline getirenler cezasız kalmayacak" dedi.

 

Hastanelerin şiddetin en yaygın olduğu kurumlar haline dönüştüğünü kaydeden Kaçar, ceza kanununda kamu görevlilerine yönelik işlenen suçların cezasının 1 yıldan az olamayacağı hükmü yer aldığı halde, sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların bugüne kadar cezasız kaldığını dile getirdi. Kaçar, yapılan araştırmalara göre sağlık çalışanlarının gardiyanlar ve polislerden daha fazla şiddete maruz kaldığını sözlerine ekledi.

 

Öte yandan sendikamızın 12 ilde bin 500 sağlık çalışanının katılımıyla gerçekleştirdiği araştırma da hastanelerde şiddet riskinin çalışma motivasyonunu bozduğu gerçeğini gözler önüne serdi. Araştırma sonuçlarına göre sağlık çalışanların yüzde 68'i hasta ve yakınlarının sözel veya fiziksel şiddetine maruz kalıyor.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo