Sosyologlar Teknik Hizmetler Statüsü Kazandı

 

Sendikamızın 2009 toplu görüşme talepleri arasında yer alan ve SHÇEK Kurum İdari Kurulu Toplantılarında da mutabakata alınan sosyologların Teknik Hizmetler Sınıfına geçişiyle ilgili Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

Sosyologlar ‘Genel İdari Hizmetler' sınıfında yer aldığı için ek ders ücreti gibi uzmanlık alanının gerektirdiği haklardan yararlanamıyorlardı. Sosyologların teknik hizmetler sınıfına alınması konusu Sendikamızın 2009 toplu görüşme talepleri arasında ve SHÇEK'le 2009 yılında yapılan KİK Toplantısı sonrası imzalanan mutabakat metninde de yer almıştı.

 

Ayrıca Genel Başkanımız Mahmut Kaçar 22 Ocak 2010 tarihinde YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'la yaptığı görüşmede sosyologların yaşadığı mağduriyeti gündeme getirerek sorunun çözümü yönünde sendikal talebimizi iletmişti. YÖK, 10 Şubat 2010 tarihli toplantısında sosyologların Teknik Hizmetler Sınıfında değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi.

 

Sosyologların Teknik Hizmetler Sınıfı'na geçişi ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı da bugünkü(10 Aralık 2010) Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece folklor araştırmacısı, kütüphaneci, arşivci, kitap patologu ve sosyolog unvanlarında çalışan personel Teknik Hizmetler Sınıfı'na geçti.

 


Resmi Gazete için tıklayınız 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo