Hizmet Sözleşmelerinden Damga Vergisi Alınması İle İlgili Önemli Açıklama

 

Bilindiği gibi sendikamızın 2010 Toplu görüşme kazanımlarından birisi de sözleşmeli personelden her yıl hizmet sözleşmesi imzalaması nedeniyle alınan damga vergisinin kaldırılması olmuştur.

 

Konfederasyonumuz Memur-Sen ve sendikamızın girişimleri sonucu bu konudaki yasal düzenleme TBMM'de komisyon görüşmeleri süren Torba Kanunu'nda yer almaktadır.

 

Bu düzenlemenin 2011 Ocak ayından itibaren geçerli olması konusunda, Konfederasyonumuz Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve Maliye Müsteşarı Naci Ağbal ile görüşmüş ve bu çerçevede Torba Kanun'da yapılacak olan düzenlemenin yürürlük tarihi 1 Ocak 2011 olarak belirlenmiştir.

 

Damga vergisi bazı kurumlarda hizmet sözleşmesi imzalanmadan, bazı kurumlarda hizmet sözleşmesi imzalandıktan sonra sözleşmeli personelden alınmaktadır. Bazı kurumlarda ise damga vergisi bedeli maaştan kesilmektedir.

 

Sonuç itibariyle Damga Vergisi ile ilgili düzenleme 1 Ocak 2011 tarihinden önce yasalaşırsa sözleşmeli personel hizmet sözleşmeleri nedeniyle damga vergisi ödemeyeceklerdir. 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yasalaşması halinde ise yürürlük tarihi 1 Ocak 2011'ten geçerli olacağı için, sözleşmeli personel ödedikleri damga vergilerini geri alabileceklerdir.

 

Sözleşmeli personeli damga vergisi ödemekten kurtaran sendikal kazanımımızın hayırlı olmasını diliyoruz.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo