Sağlık Bakanlığı Aile Hekimliğinde Ödemeler ve Sözleşme Esaslarına Dair Yönetmelik Yayınladı

 

Sağlık Bakanlığınca aile hekimliği uygulaması kapsamında sözleşmeli olarak çalıştırılan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları için yapılacak ödemeler, izinler ve sözleşme esasları ile aile hekimliği uygulamaları için Sağlık Bakanlığınca görevlendirilen uzman tabip, tabip ve aile sağlığı çalışanlarına yapılacak ödemelere ilişkin usûl ve esasları belirleyen yönetmelik Resmi Gazetede yayımlandı.

 

Yönetmelikte Sendikamızın Kurul İdari Kurul kararları ile mutabakata aldırdığı, izin hakları ve ücretlerde iyileştirme talepleri ile ilgili düzenlemeler de yer aldı.

 

Yönetmelik değişikliği kapsamında, aile hekimi ve aile sağlığı çalışanının isteği üzerine, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi, annesinin, babasının, eşinin, çocuğunun veya kardeşinin ölümü, erkek aile hekimi ve aile sağlığı çalışanının, eşinin doğum yapması gibi durumlarda beş gün izin hakkı verildi.

 

MESLEKİ YÜKSEK ÖĞRENİM MEZUNU AİLE SAĞLIĞI ÇALIŞANIN ÜCRETLERİNDE ARTIŞ SAĞLANDI

 

Sendikamızın Nisan 2010 ve Ekim 2010 tarihlerinde yapılan Kurum İdari Kurul toplantısında mutabakata aldırdığımız aile sağlığı çalışanlarının ücretlerinde artış yapılması talebimiz de yer aldı. Yönetmelikte yapılan değişiklikle, mesleki yüksek öğrenim mezunu aile sağlığı çalışanlarının ücretleri ortalama 200 TL arttı.

 

Yönetmelik değişikliğiyle ayrıca Acil Tıp Teknisyenlerine aile sağlığı çalışanı olma hakkı getirildi. Sözleşme süreleri iki yıla çıkartıldı. Sanatsal ve sportif faaliyetler kazanç getirici başka iş yapma yasağı kapsamı dışında bırakıldı.Yönetmeliğin tümü için tıklayın

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo