Sağlık-Sen’den Üniversite Hastanesi Çalışanları İçin de Aylık Mahsuplaşma Talebi

 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar ve Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Mustafa Kulluk, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal'ı ziyaret etti.


25 Ocak 2011 tarihinde gerçekleşen görüşmede Torba Yasa içinde yer alan ek ödemede aylık mahsuplaşmanın üniversite hastanesi çalışanları içinde sağlanması ve 2010 Toplu görüşmelerinde mutabakat sağlanan 4924 Sayılı Kanuna Tabi Sözleşmeli personele nöbet ücreti konuları değerlendirildi.


Maliye Bakanlığı'nın ek ödemede aylık mahsuplaşmanın Torba Yasa içinde yer alması noktasında verdiği destek için Ağbal'a teşekkür eden Sağlık-Sen Başkanı Mahmut Kaçar, Sağlık-Sen'in 2009 Toplu Görüşmelerinde mutabakata aldırdığı ek ödemede aylık mahsuplaşmanın sağlık çalışanları için çok önemli bir düzenleme olduğunu vurguladı. Kaçar, "Aylık mahsuplaşma, uygulamaya geçmesiyle 375 Sayılı KHK ile belirlenen ek ödeme oranlarının altında döner sermaye alan sağlık çalışanları bugün itibariyle 420 TL olan garanti geliri alabileceklerdir. Ayrıca izin ve rapor dönemlerinde döner sermayesi kesilen sağlık çalışanları ek ödeme alabileceklerdir" diye konuştu.

 

 

 

Üniversite Hastanesi Çalışanları İçin de Aylık Mahsuplaşma Talebi


Görüşmede üniversite hastanesi çalışanlarının da Sağlık Bakanlığı çalışanları gibi aylık mahsuplaşma uygulamasından yararlanması talebini ileten Kaçar, bu konuda yasal düzenlemenin de geciktirilmeden yapılmasının önemli olduğunu vurguladı. Maliye Bakanı Müsteşarı Naci Ağbal da ek ödemede aylık mahsuplaşma konusunun sağlık çalışanları için çözüme kavuşuyor olmasından duyduğu memnuniyeti belirterek, üniversite hastanesi çalışanlarına uygulanabilmesi için gereken yasal düzenleme noktasında çalışmaların yapılacağını ifade etti.


4924'lülere Nöbet Ücreti


Görüşmede gündeme gelen bir diğer konu Sağlık-Sen'in 2010 Toplu görüşmelerinde mutabakata aldırdığı 4924 Sayılı Kanuna tabi sözleşmeli personele nöbet ücreti ödenmesiydi. Sağlık-Sen Başkanı, bu konuda Maliye Bakanlığının onayının beklendiğini hatırlatarak, düzenlemenin de bir an önce yürürlüğe girmesi talebini iletti. Maliye Müsteşarı Naci Ağbal 4924 Sayılı Kanuna Tabi Sözleşmeli Personele nöbet ücreti ödenmesi konusunda bir sorun bulunmadığını, düzenlemenin en kısa zamanda yürürlüğe gireceğini kaydetti.

 

 

 

Damga Vergisi ve Çocuk Yardımı


Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, görüşmede ayrıca Torba Kanun içinde yer alan Damga Vergisi ve Çocuk Yardımı ile ilgili düzenlemelerin yürürlük tarihinin 1 Ocak 2011 olması talebini de gündeme getirdi. 2011 yılı hizmet sözleşmesi için damga vergisi ödeyen sözleşmeli personele geri ödeme yapılabilmesi için yürürlük tarihinin 1 Ocak 2011 olmasının önemli olduğunu vurgulayan Kaçar, Memur-Sen'in 2009 Toplu görüşme kazanımı olan çocuk yardımında sınırın kaldırılması ile ilgili 2010 Bütçesinde yapılan düzenlemenin yürürlük süresinin 31 Aralık 2010 itibariyle dolduğunu hatırlattı. Torba Kanunun çıkmaması nedeniyle 2011 Ocak ayında çalışanların çocuk yardımı alamadığına dikkat çeken Kaçar, çalışanların geriye dönük haklarının alabilmeleri için Torba Kanun'daki çocuk yardımı ile ilgili düzenlemenin yürürlük tarihinin de 1 Ocak 2011 olması gerektiğini kaydetti. Maliye Müsteşarı Naci Ağbal, her iki konuda da yürürlüğün 1 Ocak 2011 olması için gerekenin yapılacağını söyledi.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo