İşte Hizmet Sendikacılığı Farkı

 

Sendikamızın 2010 toplu görüşme kazanımlarının bir bölümü TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Toplu görüşme kazanımlarımızdan olan ve Torba Yasa içinde yer alan hizmet sözleşmelerinden damga vergisinin kaldırılması ile sözleşmeli personele aile yardımı ve sendikalı kamu çalışanına üç ayda bir toplu görüşme primi ödenmesi hakkındaki düzenlemeler, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

 

 

SÖZLEŞMELİ PERSONEL DAMGA VERGİSİ ÖDEMEYECEK

Torba Kanunda yer alan sözleşmeli personelin hizmet sözleşmelerinin damga vergisinden muaf tutulması hükmü TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edildi. Söz konusu yasa hükmü, Cumhurbaşkanlığınca onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. Yasanın yürürlüğe girmesiyle sözleşmeli personelin her yıl imzaladığı hizmet sözleşmesi nedeniyle ödemek zorunda kaldığı yaklaşık 150 TL cebinde kalacak. Bu yıl içerisinde sözleşmeli personel tarafından ödenen damga vergileri ise geriye dönük olarak ödenecek. Yasanın Resmi Gazetede yayımlanması ile birlikte Genel Merkezimiz tarafından hazırlanan dilekçe örneğinin kurumlara verilmesi ile bu yıl için ödenen damga vergileri de geri alınabilecek.

 

 

 

 

SÖZLEŞMELİ PERSONELE AİLE YARDIMI

Sendikamızın 2010 toplu görüşme kazanımı olan eşi çalışmayan sözleşmeli personele aile yardımı ile ilgili düzenleme de TBMM'de kabul edildi. Sözleşmeli Personel, kadrolu memurların yararlandığı ve bugün itibariyle 113 TL olan aile yardımı hakkından yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yararlanmaya başlayacak.

 

 

SENDİKALI KAMU ÇALIŞANINA ÜÇ AYDA BİR 45 TL TOPLU SÖZLEŞME PRİMİ

TBMM'de kabul edilen bir diğer toplu görüşme kazanımı ise sendikalı kamu çalışanına üç ayda bir ödenecek 45 TL'lik toplu sözleşme primi. Sendikalı kamu çalışanları, yasanın Cumhurbaşkanının onayının ardından Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte 15 Nisan 2011 tarihinde maaşlarına ek olarak 45 TL alacak.

 


EK ÖDEMEDE AYLIK MAHSUPLAŞMA ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA İÇİNDE GÖRÜŞÜLECEK

Son olarak 124. maddesi görüşülerek kabul edilen Torba Yasanın diğer maddelerine 7 Şubat Pazartesi gününden itibaren TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye devam edilecek. Sağlık-Sen'in hizmet sendikacılığı farkını ortaya koyan en önemli kazanımlardan biri olan "Ek Ödemede Aylık Mahsuplaşma" ile ilgili yasal düzenleme ise Torba Yasanın 193. maddesinde yer alıyor. İzinli ve raporlu dönemlerde de ek ödeme alınmasını sağlayan ve sağlık çalışanları için büyük önem taşıyan bu düzenleme, önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulunda görüşülecek.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo