Üniversite Hastanesi Çalışanlarına da Mahsuplaşma Geldi

 

Sağlık Bakanlığı çalışanlarına ek ödemede aylık mahsuplaşma hakkının Torba Yasa içinde yer almasını sağlayan Sağlık-Sen’in üniversite hastanesi çalışanları için de ek ödemede aylık mahsuplaşma hakkı tanınması noktasındaki girişimleri sonuç verdi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, 25 Ocak 2011 tarihinde Maliye Müsteşarı Naci Ağbal’la görüşerek, üniversite hastanesi çalışanlarının da aylık mahsuplaşma hakkından yararlanması için düzenleme yapılması talebinde bulunmuştu.

Naci Ağbal ile görüşmeye ilişkin haber için tıklayın

Sağlık-Sen’in girişimleri sonucu, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifi ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin komisyon görüşmelerinde, yaklaşık 45 bin üniversite hastanesi çalışanını ilgilendiren mahsuplaşma hakkı ile ilgili, ekleme yapılmıştı.

Ek ödemede aylık mahsuplaşma ile ilgili 2547 Sayılı YÖK Kanununun 58. maddesinde düzenlemenin yer aldığı, yasa teklifinin 16. Maddesi, bugün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasanın Cumhurbaşkanlığınca onaylanmasının ardından, üniversite hastanesi çalışanları da Sağlık Bakanlığı çalışanları ile birlikte ek ödemede aylık mahsuplaşma hakkına kavuşmuş olacak.

Döner sermaye yetersizliği nedeniyle düşük ek ödeme alan binlerce üniversite hastanesi çalışanı da artık 375 Sayılı Ek Ödeme Kararnamesinde belirtilen ve Ocak 2011 itibariyle sağlık çalışanı için 420 TL olan ek ödemeyi her ay garanti gelir olarak alabilecek. Yıllık izin ve rapor dönemlerinde de ek ödeme alacak olan üniversite hastanesi çalışanlarının yaşadığı döner sermaye mağduriyeti büyük ölçüde giderilmiş olacak.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, Sağlık-Sen’in hizmet sendikacılığı farkını yetki döneminde tüm sağlık çalışanlarının somut kazanımlarla hissettiğini belirterek, Sağlık-Sen, “Üyesi adına kazandıran bir sendika olmanın haklı gururunu yaşıyor. Hizmet sendikacılığı farkımızla elde edilen ek ödemede aylık mahsuplaşma hakkı tüm üniversite hastanesi çalışanlarına hayırlı olsun” dedi.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo