İşte Hizmet Sendikacılığı Zaferi: YÖK’ten Önemli Karar

 

Laborant ve Veterinerlik Sağlık Önlisans Programı, mezuniyet tarihi veya okula kayıt tarihine bakılmaksızın tüm sağlık çalışanları için üst öğrenim sayılacak.

 

Laborant ve Veterinerlik Sağlık Önlisans Programının tüm sağlık çalışanları için üst öğrenim sayılması konusunda Sağlık-Sen’in mücadelesi sonuç verdi. Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı, Sağlık-Sen’in açtığı davada Danıştay 8. Dairenin verdiği karar çerçevesinde Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans programının mezuniyet tarihi veya okula kayıt tarihine bakılmaksızın tüm sağlık çalışanları için üst öğrenim sayılacağını duyurdu.

 

Bilindiği gibi YÖK Genel Kurulunun, Laborant ve Veterinerlik Sağlık Önlisans Programının 1 Aralık 2009 tarihinden itibaren sadece laborant ve laboratuar teknikerleri için üst öğrenim olduğu, diğer sağlıkla ilgili kadrolar için üst öğrenim sayılamayacağı yönünde kararı bulunuyordu. Sağlık-Sen’in açtığı davada Danıştay 8. Dairesinin yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından YÖK Başkanlığı, 13 Ocak 2011 tarihinde toplanan YÖK Genel Kurulu’nda, yeni bir karar alındığını, Sağlık-Sen’e gönderdiği resmi yazı ile duyurdu.

 

Söz konusu yazıda, Laborant ve Veterinerlik Sağlık Önlisans Programının bu programdan mezun olanlar ile 1.12. 2009 tarihinden önce kayıt yaptıranlar için üst öğrenim sayılması, bu tarihten sonra kayıt yaptıranlar için ise üst öğrenim sayılmaması yönündeki 4 Şubat 2010 tarihli YÖK Genel Kurul kararının iptal edildiği belirtildi.

 

Böylece, Sağlık-Sen’in etkili mücadelesi sonucu Laborant ve Veterinerlik Sağlık Önlisans Programı, mezuniyet tarihi veya okula kayıt tarihine bakılmaksızın tüm sağlık çalışanları için yeniden üst öğrenim sayılmaya başlandı.

 

 

YÖK’ün Sağlık-Sen’e gönderdiği yazı

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo