memiş: sağlık çalışanlarının memnuniyeti de hastalar gibi artmalı

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, 11 yılda Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında hasta memnuniyetinin yüzde 39’lardan yüzde 76’lara kadar çıkmasına rağmen sağlık çalışanları adına bir çalışmanın yapılmadığını söyledi. Memiş, Niğde Sağlık-Sen Şubesi'ni ziyaret ederek teşkilat mensuplarıyla Gr Otel'de düzenlenen yemekte bir araya geldi.

AK Parti Niğde Milletvekilleri Alpaslan Kavaklıoğlu ve Ömer Selvi’nin de bulunduğu yemekte konuşan Memiş, son dönemlerde sağlık çalışanlarının mesleki saygınlığının azaldığını ve özellikle sağlıkta şiddet oranlarının arttığını ifade etti.

Sağlık çalışanlarının sıkıntılarını yerinde görmek için Niğde’de birtakım ziyaretler gerçekleştirdiğini ifade eden Memiş, yaptığı konuşmada, “Sağlıkta 11 yıllık bir dönüşüm süreci var. Bu dönüşüm içerisinde 11 yılda hasta memnuniyeti yüzde 39’larda, yüzde 76’lara çıktı. Bu süreç içerisinde Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında hasta merkezli bir yaklaşım nedeniyle sağlık çalışanlarının bir çalışma yapılmadığını görüyoruz. Bu anlamda çalışanların iş yoğunluğu 5 kat artmış durumda. 2002 yılında bir vataşımız yılda 2 defa sağlık kuruluşlarına gelirken bugün de 8.2 defa sağlık kuruluşlarına başvuruyor. Sağlık çalışanlarının oranının ne kadar arttığına bakacak olursak yüzde 50 gibi bir artış söz konusu. Yani sağlık çalışanları, bu dönüşümün en büyük mimarları, kahramanları, 5 katı iş yükü artmasına rağmen bu hizmeti milletimize vermeye ellerinden geldiği kadar gayret ediyorlar” şeklinde konuştu.
Memiş, son dönemlerde sağlık çalışanlarının mesleki saygınlığının azaldığına ve özellikle sağlıkta şiddet oranlarının artığına dikkat çekerek, “Hasta memnuniyetinin yüzde 39’lardan yüzde 76’lara çıktığı bu süreçte sağlıkta şiddetin artmış olması aslında bir tezat. Yetkili sendika Sağlık-Sen olarak sağlıkta dönüşümün bu periyodunda sağlık çalışanlarının memnuniyeti özlük hakları noktasında yeniden bir çalışma yapılmasını her zaman dile getiriyoruz. Hasta memnuniyeti ne kadar çok artırılmak isteniyorsa sağlık çalışanlarının da memnuniyetinin önemsenmesi gerekiyor” dedi.

Genel Başkan Metin Memiş, ayrıca Niğde İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneler Birliği Niğde Genel Sekreterliği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Niğde İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve ilde bulunan sağlık kuruluşlarını ziyaret etti. 

Ziyaretlerde Genel Başkan Metin Memiş’in yanı sıra Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Örnek, Kemal Çırak, Mutlu Kaya, Niğde Şube Başkanı Rıdvan Yeşildal ve şube yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

 

 
 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo