Hizmet Sendikacılığı Kazanımlarımız Yürürlükte

 

Sağlık-Sen’in hizmet sendikacılığı kazanımlarının yer aldığı Torba Kanun Cumhurbaşkanınca onaylanarak yürürlüğe girdi.

 

 

EK ÖDEMEDE AYLIK MAHSUPLAŞMA GELDİ

 

Sağlık-Sen'in hizmet sendikacılığı farkının en önemli kazanımlarından olan ek ödemede aylık mahsuplaşmanın 2010 yılı sonu itibariyle yasalaşması için kararlı bir mücadele ortaya koyan Sağlık-Sen, Torba Yasa ile 209 Sayılı Döner Sermaye Kanununda aylık mahsuplaşmanın yer alması sağlandı. Aylık mahsuplaşma ile birlikte sağlık çalışanları Ocak 2011 zamları da hesaba katıldığında her ay en az 420 TL ek ödemeyi garanti gelir olarak alacak. 2011 Temmuz ayında yapılacak zamla, ek ödeme 440 TL'ye çıkacak.

 

İZİN VE RAPOR DÖNEMLERİNDE 420 TL EK ÖDEME

 

Döner sermayeleri kesildiği için yıllık izne çıkamayan, sağlık sorunları nedeniyle çalışamadığından ötürü döner sermayeleri kesilen sağlık çalışanlarının mağduriyeti de sendikal mücadelemiz sonucu büyük oranda giderilmiş oldu. Ek ödemede aylık mahsuplaşma hakkının yürürlüğe girmesi sonucu sağlık çalışanları izin ve rapor dönemlerinde ek ödeme tutarında döner sermaye alabilme imkanına kavuştu.

 

 

VEKİL EBE VE HEMŞİRELER, KIZILAY'DAN GEÇEN PERSONEL VE GEÇİCİ İŞÇİLİKTEN 4/B'YE GEÇEN PERSONELE DÖNER SERMAYE HAKKI GELDİ

 

Döner sermaye hakkı bulunmayan vekil ebe ve hemşireler, Kızılay'dan geçen personel ve geçici işçilikten 4/B'ye geçen personel Sağlık-Sen'in hizmet sendikacılığı farkıyla döner sermaye hakkına kavuştu.

 

 

SÖZLEŞMELİ PERSONEL DAMGA VERGİSİ ÖDEMEYECEK

 

2010 Toplu görüşmelerinde mutabakata aldırdığımız ve Torba Kanun içinde yer alan bir diğer düzenleme ise, sözleşmeli personelin hizmet sözleşmelerinin damga vergisinden muaf tutulması.  Yasanın Cumhurbaşkanınca onaylanmasıyla birlikte, sözleşmeli personel her yıl imzaladığı hizmet sözleşmesi nedeniyle ödemek zorunda kaldığı yaklaşık 150 TL cebinde kalacak.

 

 

 

 

 

SÖZLEŞMELİ PERSONELE AİLE YARDIMI

 

Sendikamızın 2010 toplu görüşmelerinde mutabakata alınan, eşi çalışmayan sözleşmeli personele aile yardımı ile ilgili düzenleme de Torba Yasa içinde yer alan bir diğer düzenleme.  Sözleşmeli Personel, kadrolu memurların yararlandığı ve bugün itibariyle 113 TL olan aile yardımı hakkından yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yararlanmaya başlayacak.

 

SENDİKALI KAMU ÇALIŞANINA ÜÇ AYDA BİR 45 TL TOPLU SÖZLEŞME PRİMİ

 

TBMM'de kabul edilen bir diğer toplu görüşme kazanımı ise sendikalı kamu çalışanına üç ayda bir ödenecek 45 TL'lik toplu sözleşme primi. Sendikalı kamu çalışanları, 15 Nisan 2011 tarihinde maaşlarına ek olarak 45 TL toplu sözleşme primi alacak. 45 TL’lik toplu sözleşme primi sendikalı kamu çalışanlarına üç ayda bir ödenecek.  

 

 

HİZMET SENDİKACILIĞI KAZANIMLARIMIZ TÜM SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARINA HAYIRLI OLSUN

 

 

 

25 Şubat 2011 tarihli mükerrer Resmi Gazete için tıklayın

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo