Üniversite Hastanesi Çalışanlarına da Aylık Mahsuplaşma Yürürlükte

 

Sağlık-Sen'in, Üniversite hastanesi çalışanları için de ek ödemede aylık mahsuplaşma hakkı tanınması noktasındaki girişimleri neticesinde ÖSYM Yasası'nda yapılan düzenleme Cumhurbaşkanlığınca onaylanarak yürürlüğe girdi.


Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, 25 Ocak 2011 tarihinde Maliye Müsteşarı Naci Ağbal'la görüşerek, üniversite hastanesi çalışanlarının da aylık mahsuplaşma hakkından yararlanması için düzenleme yapılması talebinde bulunmuştu.


Naci Ağbal ile görüşmeye ilişkin haber için tıklayın


Sağlık-Sen'in girişimleri sonucu, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifi ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nde yaklaşık 45 bin üniversite hastanesi çalışanını ilgilendiren mahsuplaşma hakkı ile ilgili, düzenlemeye yer verilmişti.


6114 Sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun 3 Mart 2011 tarihli 27863 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.(Resmi Gazete'ye ulaşmak için tıklayınız)


Böylece Döner sermaye yetersizliği nedeniyle düşük ek ödeme alan binlerce üniversite hastanesi çalışanı da artık 375 Sayılı Ek Ödeme Kararnamesinde belirtilen ve Ocak 2011 itibariyle sağlık çalışanı için 420 TL olan ek ödemeyi her ay garanti gelir olarak alma hakkına kavuştu. Yıllık izin ve rapor dönemlerinde de ek ödeme alacak olan üniversite hastanesi çalışanlarının yaşadığı döner sermaye mağduriyeti büyük ölçüde giderilmiş oldu.


Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, Sağlık-Sen'in hizmet sendikacılığı farkını yetki döneminde tüm sağlık çalışanlarının somut kazanımlarla hissettiğini belirterek, Sağlık-Sen, "Üyesi adına kazandıran bir sendika olmanın haklı gururunu yaşıyor. Hizmet sendikacılığı farkımızla elde edilen ek ödemede aylık mahsuplaşma hakkı tüm üniversite hastanesi çalışanlarına hayırlı olsun" dedi.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo