Genel Başkan: "Sendikalar Darbecilerin Maşası Olmamalı"

 

Sağlık-Sen Türkiye Buluşmalarının sonuncusu Dadaşlar Diyarı Erzurum'da gerçekleştirildi. Coşku dolu bir atmosferde gerçekleşen toplantıda konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sendikacılığın sorunları nemalanma aracı olarak kullanmaması gerektiğini belirterek, "Bazıları, sendikacılığı çıkar hesaplarına alet ederken, bizler milletin egemenlik hakkını ve emeğin hakkını arıyoruz" dedi.

 


26 ilden şube başkanları, il, ilçe temsilcileri yöneticilerin ve sağlık çalışanlarının katıldığı toplantı 26-27 Mart 2011 tarihlerinde Erzurum'un Palandöken ilçesinde yapıldı.

 

 

"HİZMET SENDİKACILIĞI ASLİ GÖREVİMİZDİR"

 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş toplantıda yaptığı konuşmada, sendikaların darbecilerin maşası olmaması gerektiğini belirterek, "Birileri sendikacılığı çıkar hesaplı küçük dünyalarına hapsetmeye çalışırken, biz emeğin hakkını aradık ve arıyoruz. Yıllarca sendikacılığı sorunlardan nemalanma aracı olarak kullandılar. Bakanlık önünde önlük yakarak, hastane önünde döner keserek çalışanların sorunlarını gündeme getirelim ama çözüm olmasın diye düşünenlerden olmadık. Sağlık-Sen hiçbir zaman önlük yakmadı, yakmayacak her zaman bu önlüğün onuru için mücadele edecektir" dedi.

 

 

 

 

"KAZANIMLARIMIZ SAĞLIK-SEN'İN FARKINI GÖSTERMEKTEDİR"

 

Önümüzdeki dönemin, hem memur sendikacılığı hem de kamu çalışanlarının hak mücadelesi bağlamında bir milat olduğunu söyleyen Memiş, "Hizmet sendikacılığı farkımızla kamu çalışanları, toplu sözleşme hakkına, toplu sözleşme primi ile birlikte kavuşmuştur" dedi.

 

Metin Memiş konuşmasına şöyle devam etti: "Bu yıl itibariyle 45 TL olan toplu sözleşme primi, toplu pazarlık dönemlerinde artırılabilecek ve kamu işçilerine verilen ikramiyeler gibi, sendikalı memurlar da daha yüksek oranlarda toplu sözleşme primi alabileceklerdir. Bilindiği gibi toplu sözleşme priminin ilk taksidi 15 Mart itibariyle sendika üyesi çalışanların maaşlarına yansımıştır. Tüm sendikalı kamu çalışanlarına hayırlı olsun. İkinci ödeme ise Nisan 15 itibariyle maaşlara yansıyacaktır. Aile hekimliği çalışanları ve 4-C kapsamındaki çalışanlar bir takım teknik nedenlerle henüz toplu sözleşme primini alamamıştır ancak önümüzdeki günlerde sorun çözüme kavuşacaktır."

 

 

 

Sağlık-Sen farkını yansıtan bir diğer önemli kazanımımız olan ek ödemede aylık mahsuplaşma hakkı sayesinde, bir çok kurumda döner sermaye mağduriyeti yaşayan binlerce çalışanımız, artık en az ne kadar döner sermaye alacağını bilmektedir. En tabi bir hak olan izin dönemlerinde veya rapor kullanmak zorunda kaldığında döner sermayesi kesilerek adeta cezalandırılan sağlık çalışanlarının yaşadığı mağduriyet de, ek ödemede aylık mahsuplaşma ile büyük ölçüde giderilmiştir. Farklı istihdam türleri nedeniyle ekonomik ve özlük haklar konusunda yaşanan adaletsizlikler ise yetki dönemimizde Sağlık-Sen'in en önemli mücadele alanı olmuştur. Hizmet sözleşmelerinden damga vergisi kaldırılmıştır. Aile ve çocuk yardımı haklarından sözleşmeli personelin de yararlanması sağlanmıştır. Sözleşmeli personele kamuya yeni alımlar öncesi nakil hakkı tanınması konusundaki girişimlerimizin, sonuca ulaşması ise çok yakındır."

 

Sağlık-Sen teşkilatına Sağlık-Sen'in kazanımlarından haberdar olmayan tek bir çalışan bırakılmaması çağrısında bulunan Memiş, bu kazanımların devam etmesi için 15 Mayıs tarihinin önemine vurgu yaptı. Metin Memiş konuşmasında şu görüşlere yer verdi: 
"Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının hakları ve geleceği adına, Sağlık-Sen toplu sözleşme masasına en güçlü şekilde oturmak zorundadır. Tüm teşkilatımız bu bilinçle ve azimle üye çalışmalarını sürdürmektedir. Toplu sözleşme dönemi hem sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının hakları, hem de Sağlık-Sen teşkilatı açısından bir milat olacaktır. Yeter ki biz, yarınlara ilişkin hayallerimizi hep diri ve geniş tutalım. Gayretimizin kaynağı olan hasbilik ve samimiyetimizi kaybetmeyelim. Ne kadar meşakkatliyse o kadar da onurlu bir mücadelenin köşe taşları olduğumuzu unutmayalım."

 

ESKİ GENEL BAŞKAN MAHMUT KAÇAR TEŞKİLATLA VEDALAŞTI

Milletvekili adaylığı nedeniyle Sağlık-Sen Genel Başkanlığı'ndan istifa eden Mahmut Kaçar da toplantıda kısa bir konuşma yaptı. Teşkilatla vedalaşan Kaçar, bu kararın istişare neticesinde alınan bir karar olduğunu belirterek bu sürecin hayırlara vesile olmasını diledi.

 

 

 

GENEL MERKEZ YÖNETİCİLERİ TEŞKİLATA HİTAP ETTİ

 

Erzurum'da gerçekleştirilen Teşkilat Buluşmaları'nın son toplantısında, Sağlık-Sen Genel Merkez Yöneticileri de katılımcılara hitaben birer konuşma yaptı

 

Sağlık-Sen Genel Sekreteri Semih Durmuş konuşmasında, Sağlık-Sen teşkilatının hızla büyüdüğüne dikkat çekerek, bu büyüme çerçevesinde, güçlü olabilmek için teşkilat olarak özveriyle çalışmak gerektiğini söyledi. Değişimin kaçınılmaz bir olgu olduğundan söz eden Durmuş, Sağlık-Sen'in, Türkiye'nin demokrasisi ve sendikal mücadelesinde değişime öncülük eden bir sendika olduğunu, Sağlık-Sen teşkilatının da bu bilinçle büyük özveri göstererek çalıştıklarını dile getirdi.

 

 

Genel Teşkilat Sekreteri Murat Özdemir'de, hedeflerinin Sağlık-Sen ailesini genişletmek ve büyütmek olduğunu belirterek, "Doğrunun sesinin, hakkaniyetin sesinin güçlü çıkabilmesi için bizim sesimizin güçlü çıkması gerekir, Teşkilat olarak bunun inancında ve bilincinde olmalıyız" dedi.

 

 

Sağlık-Sen Genel Mali Sekreteri Mustafa Örnek, konuşmasında 15 Mayıs tarihinin önemini vurguladı. Sağlık-Sen'in gücünü üyelerinden aldığını belirten Örnek, Türkiye'nin en hızlı büyüyen sendikası olan Sağlık-Sen'in bu başarısının 15 Mayıs'ta bir kez daha tescilleneceğini kaydetti. Örnek, "Siz varsanız, biz varız. Siz çoksanız, biz güçlüyüz. Biz güçlüyken, siz etkilisiniz. Siz etkiliyken, biz yetkiliyiz" diye konuştu.

 

 

Genel Basın ve İletişim Sekreteri Fatih Kocur ise, Sağlık-Sen'in teşkilatın desteğiyle kamu sendikacılığındaki öncü rolünü daha iyi noktalara taşıyacağını söyledi. Sağlık-Sen'in basın ve iletişim alanındaki başarılarının bugüne kadar hep takdir edildiğini ifade eden Kocur, bu kurumsal başarının gelişerek devam edeceğini söyledi.

 

 

Sağlık-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Mustafa Kulluk ise konuşmasında, birlik ve beraberliğin önemini vurgulayarak, Sağlık-Sen teşkilatının, birlikten kuvvet aldığını, mensuplarının husumete ayıracak vakitlerinin olmadığını belirtti. Herkesin hak ettiği gibi huzur içinde yaşaması gerektiğinin altını çizen Kulluk, bunun için büyük hedefler belirlediklerini ve bu uğurda mücadele ettiklerini vurguladı.

 

 

Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Menderes Turbay ise temsilcilik görevinin önemi hakkında konuştu. Temsilcilerin sahip olması gereken özellikler hakkında bilgiler veren Turbay, temsilcilerin güvenilir olması gerektiğini söyleyerek temsilcinin özelliklerini şöyle sıraladı: " Temsilci, Hareketlerine çok dikkat eder. Nerede ve nasıl davranacağını çok iyi bilir. Cesurdur, karşılaşacağı sorunlar onu yıldırmaz. Yöneticisini iyi tanır, onu dikkatle takip eder. Herkesle dost ama herkesle mesafelidir."

 

 

 

Toplantıdan Notlar:

 

Erzurum'da gerçekleştirilen Teşkilat Buluşmaları'nın ilk gününde Sağlık-Sen Genel Merkez Yöneticileri, yeni dönem hedefleri üzerinde görüş alışverişi için kendi sekretaryalarıyla toplantı yaptı.

 

Toplantıya; Ağrı, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Mardin, Mus, Ordu, Rize, Siirt, Trabzon, Tunceli şubelerinin başkan, yönetici ve temsilcileri katıldı.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo