Bakan Akdağ: “Mesai Saatleri 16.30’a Çekilebilir”

 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık kurumlarında bir saatlik öğle tatilinin yarım saate düşürülmesi ve mesainin 16.30'da sona ermesinin mümkün olabileceğini söyledi.

 

Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ'ı ziyaret etti.

 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Nisan ayı içinde yapılacak Kurum İdari Kurul toplantısı öncesi gerçekleşen görüşmede; sağlık çalışanlarının mesai saatlerinde yaşadığı sorun, sözleşmeli personele nakil hakkı, lisans tamamlama ve ön lisans programları açılması, 4924'lülerle vekil ebe-hemşirelerin aylık mahsuplaşmadan yararlandırılmaması sorunu gibi konuları gündeme getirdi.

 

Memiş, sağlık çalışanlarının günlük mesaisinin Tam Gün Yasası ile 8 saate indirilmesine rağmen uygulamaya ilişkin talimatlar nedeniyle halen sağlık çalışanlarının 9 saat çalışmaya devam ettiklerini belirterek, sağlık kurumlarında mesainin 8 saatin sonunda tamamlaması konusunda çalışanların haklı bir beklenti içinde olduklarını vurguladı. Bakan Akdağ ise, sağlık kurumlarında mesai saatlerinin, öğle tatili süresinin yarım saate indirilmesi suretiyle 16:30'a çekilebileceğini belirterek, bu konuda çalışma yapılması talimatı verdi.

 

4924'LÜLER İLE VEKİL EBE-HEMŞİRELER DE AYLIK MAHSUPLAŞMADAN YARARLANACAK

 

Görüşmede 4924'lüler ile vekil ebe - hemşireleri aylık mahsuplaşma kapsamı dışında bırakan Sağlık Bakanlığı genelgesi de gündeme geldi. Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Torba Kanunla 209 Sayılı Döner Sermaye Kanununda yapılan düzenleme açık iken, Sağlık Bakanlığı'nın Maliye'nin görüşü çerçevesinde yayınladığı genelgenin, Kanunla çelişen bir uygulama tesis ettiği görüşünü dile getirdi. Bakan Akdağ da döner sermaye ek ödemesi alan tüm personelin aylık mahsuplaşma hakkından yararlanması gerektiği düşüncesinde olduğunu belirterek, sorunun çözüme kavuşturulacağını söyledi.

 

SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIMINDAN ÖNCE NAKİL HAKKI

 

Sağlık-Sen'in 2010 Toplu görüşme kazanımlarından olan sözleşmeli personele nakil hakkı konusunda Sözleşmeli Personel Çalıştırma Esaslarında yapılacak düzenlemenin Maliye Bakanlığı'nda beklediğini kaydeden Memiş, söz konusu düzenlemenin Başbakanlığa gönderilmesi ve kamuya personel alımlarından önce yürürlüğe girmesi noktasında Sağlık Bakanlığı'nın desteğini istedi. Bakan Akdağ, bu konuda da Maliye Bakanlığı ile görüşerek, sürecin hızlandırılması için çaba harcayacaklarını ifade etti.

 

Görüşmenin gündem maddelerinden birisi ise 4924'lülerin aile hekimliğine başvurularında devam eden ilçe sınırı şartının kaldırılması konusuydu. Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, 4/B'liler için kaldırılan ilçe sınırı şartının 4924'lüler içinde kaldırılması talebinde bulundu.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo