Danıştay’dan Sözleşmeli Sağlık Personeli İçin Çok Önemli Karar

 

Sağlık-Sen'in açtığı davada Danıştay 11. Dairesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Önlisans Programının tüm sağlık hizmetleri sınıfı çalışanları için üst öğretim olduğuna karar verdi.


Danıştay'ın ilk niteliğindeki bu kararı, birçok yerel mahkemede devam eden bu konudaki davalar için emsal niteliği taşıyor.

 

Mevcut uygulamada, sözleşmeli personelin, fiilen yürüttüğü görev ile örtüşen bir üst öğrenim bitirdiği takdirde intibakı yapılabiliyordu. Danıştay'ın bu kararı, Açık öğretim Fakültesi Sağlık İşletmeciliği önlisans programını bitiren veya bu bölümü bitirerek eğitim düzeyini yükseltmek isteyen sözleşmeli personele umut oldu.

 

Sağlık-Sen Danıştay'ın kararı çerçevesinde Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'na yazılı başvuruda bulundu. Sağlık-Sen başvurusunda, sağlık hizmetleri sınıfı sözleşmeli personeli için Sağlık Kurumları İşletmeciliği önlisans programının üstöğrenim kabul edilmesi yönünde bir düzenlemeye gidilerek, çalışanların yargı yoluna başvurmalarına gerek bırakılmaması talebinde bulunuldu.

 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Danıştay ilk niteliğinde bir karar verdiğini belirterek, "Bu bölümü bitiren sözleşmeli personelin intibakı yapıldığı takdirde, maaş ve ek ödemesinde yaklaşık 300 TL artış sağlanacaktır. Sağlık ve Maliye Bakanlıklarına gerekli başvuruları yaptık. Yeni davalar açılmasına gerek kalmadan, Danıştay kararı çerçevesinde bir düzenleme yapılmasını umuyoruz" şeklinde konuştu.

 

HABERİMİZ MEDYADA GENİŞ ŞEKİLDE YER ALDI

 

Sözleşmeli sağlık çalışanının üst öğrenim hakkı ile ilgili hukuksal kazanımımız, medyanın da yoğun ilgisini çekti. Haberimiz, pek çok haber sitesinin yanı sıra Anayurt, Bugün, Cumhuriyet, Milli Gazete, Posta, Radikal, Türkiye ve Yeni Akit gazetelerinde yer buldu.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo