“Şiddeti Hak Olarak Gören Anlayışı Kınıyoruz”

 

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin boyutları maalesef her geçen gün büyümektedir. Devletin mülki amiri tarafından şiddete uğrayan sağlık çalışanı gerçeği ise, sağlık çalışanlarının çalışma güvenliği sorunun hangi boyutlara ulaştığını göstermesi açısından ibret verici bir durumdur.

 


Sağlık-Sen olarak, Diyarbakır'ın Kocaköy İlçesi'nde aile hekimi Bahar Tekin'e yönelik ilçe kaymakamı tarafından gerçekleştirilen saldırıyı kınıyoruz. Her ne sebeple olursa olsun, şiddet asla tasvip edilemez. Kaldı ki, ilçede yaşayan herkesin can ve mal güvenliğinden sorumlu bir kişinin şiddeti bir yol olarak seçmesi daha da büyük bir sorundur. Bu olay, sağlık çalışanlarının nasıl koşullar altında görevlerini yerine getirmek zorunda olduklarını çok net ortaya koymaktadır.


Şiddeti bir hak olarak görme alışkanlığının, artık hasta ve yakınları boyutunu aşarak, devletin amiri konumundaki kişilere de sirayet ettiğini görüyoruz. Bu tablo, yaşanan olayın detaylarını gölgede bırakacak düzeyde büyük bir sorundur. Bir kadın hekimin şiddete maruz kalması ise, kadına yönelik şiddet ve mobbing sorununun boyutlarını ortaya koymaktadır.

Sağlık çalışanlarının Türkiye'nin her köşesinde can güvenliği içinde görevlerini yapabileceklerine dair inançlarının güçlü kalması için, bu tür saldırılar, hukuk temelinde hak ettiği karşılığı mutlak surette almalıdır.


Sağlık-Sen olarak, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti hak olarak gören anlayışın pervasızlığını birkez daha şiddetle kınıyoruz. Aile Hekimi Bahar Tekin'e geçmiş olsun diyor, devleti, sağlık çalışanına sahip çıkmaya çağırıyoruz.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo