1 Mayıs Coşkuyla Kutlandı

 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye genelinde bayram havasında kutlandı. İstanbul'daki kutlamalar, işçiler için sembolleşen Taksim'de gerçekleşirken, Ankara'daki şenliklerin adresi Sıhhiye Meydanı oldu.

 

İstanbul Taksim'deki kutlamalara Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ve Genel merkez Yönetim Kurulu üyeleri, İstanbul Şube Başkan ve Yöneticileri ile temsilcilerimiz ve üyelerimiz katıldılar.

 

İstanbul'daki kutlamalarda ayrıca Memur-Sen Konfederasyonu Genel Sekreteri Günay Kaya, Genel Basın ve İletişim Sekreteri Halit Ortaköy ve Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Ahmet Kaytan'da yer aldı.

 

34 yıl önce kanlı provokasyona sahne olan meydan, dün sendikaların bayraklarıyla karnaval yerine döndü. Kutlamalarda, 1977'deki olaylarda hayatını kaybeden 34 kişi de unutulmadı. Gruplar, Kazancı Yokuşu'nun Taksim çıkışına kırmızı karanfiller bıraktı. O günü yaşayanlar, 'Kanlı 1 Mayıs'ın faillerinin yargılanmasını istedi.

 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, kutlamalar sırasında NTV'nin canlı yayınına katıldı. Memiş, "Sağlıkçılar adına bugün neyi seslendirmek istersiniz?" sorusuna, "sağlık çalışanlarının yaşadığı ağır çalışma koşulları ve ücret adaletsizlikleri" şeklinde cevap verdi.

 

Memur-Sen Genel Sekreteri Günay Kaya da, bu yıl Türkiye'nin daha da normalleşmiş bir şekilde 1 Mayıs'a gittiğini söyledi.

 

Günay Kaya, sakin geçen ve bayram havasında kutlanan 1 Mayıs'ların Türkiye'nin normalleşmesine giden yolun önemli kilometre taşlarını oluşturduğunu kaydetti.

 

Kaya, işçi ve memur konfederasyonlarının kenetlenerek bayram kutlaması yapılmasında önemli bir görev üstlendiğini de belirterek, "Bugün yapılan, Türk demokrasisi, Türk sendikal hareketi için büyük bir kazanımdır. 1977'de yaşananlar bir talihsizliktir. O tarihteki saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyoruz. Dünyada meydanlar, demokrasinin harman yeridir. Bunun Türkiye'de de hak ettiği yeri alması gerekiyordu. 1977'den 2010 yılına kadar demokrasi meydanı olması gereken Taksim Meydanı, sendikal etkinlik ve kutlamalara kapatılmıştır. Bu, çok şık bir olay değildi. 2010 yılında Memur-Sen olarak, normalleşme sürecine katkı sunduk ve kırılma eşiğinin aşılmasını sağladık. Bugün de görüldüğü üzere, sorunsuz ve coşkulu bir bayram kutlaması gerçekleştiriyoruz" şeklinde konuştu.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo