bıçak kemiğe dayı

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, vataşlara zor şartlarda sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanlarının, gördükleri şiddet yüzünden hastanelik olduklarını, şiddetin sona ermesi için gerekli çalışma ve düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.

Van’ın Gürpınar İlçesi’nde 3 sağlıkçının önceki akşam darp edilmesi olayıyla ilgili bir açıklama yapan Metin Memiş, yaşanan hadisenin sağlık çalışanlarının karşı karşıya bulundukları durumu gözler önüne serdiğini kaydetti. Memiş, “Sağlık çalışanlarımız, hastayı hastaneye götürüyor, dönüşte yolları kesiliyor, levyeyle saldırıya uğruyorlar. Önce ambulans sürücüsü Bayram Lenk’i ardından da Acil Tıp Teknisyeni Nazime Çiçek ve Paramedik Bahar Aksoy’u ambulanstan zorla indirip darp ediyorlar. Vataşına hizmet götürmenin bedeli bu olmamalı. Şiddet uygulayan saldırganlar acilen yakalanmalı ve kamuoyuna teşhir edilmeli. Bu saldırıyı ve bundan önceki bütün saldırıları gerçekleştirenleri şiddetle kınıyoruz” şeklinde konuştu.

Sağlıkta şiddetin ulaştığı noktanın dayanılmaz boyutlarda olduğunu ifade eden Memiş, “Bıçak kemiğe dayı. Gecesini gündüzüne katıp çalışan, hizmet veren fedakar sağlık çalışanları takdir edilecekleri yerde şiddete maruz kalıyor. Önceki gün İzmir’de bir doktorumuz bıçaklı. Şimdi üç sağlık çalışanımız darpa maruz kaldı. Şiddetin önüne geçmek için caydırıcı tedbirlerin alınması şart.” dedi.

Şiddet uygulayanların medya yoluyla teşhir edilmesi ve bu kişilerin en az 6 ay süreyle sağlık hizmetlerinden paralı faydalanması gibi önlemlerin caydırıcı olacağına dikkat çeken Metin Memiş, kamuoyunu daha duyarlı olmaya, yetkilileri de polisiye ve adli tedbirler başta olmak üzere gerekeni yapmaya çağırdı.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, yaralı sağlık çalışanlarına acil şifalar dilerken, bu yaşadıkları talihsiz olayın, son olması temennisinde bulundu.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo