Anı Yarışmamızın Ödülleri Sahiplerini Buldu

 

İlklerin sendikası Sağlık-Sen, bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği Anı Yarışmasında birinci olan "İnsan ve Zaman" adlı anıyı tiyatroya uyarladı. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin ele alındığı "2011 Merkez" adlı oyunun galası 19 Mayıs 2011 Perşembe günü Ankara'da gerçekleştirildi.

 

Galaya Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, TBMM Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Turan Buzgan başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. 81 İlden Şube Başkanları ve İl Temsilcilerimiz ile üyelerimizin iştirak ettiği gala gecesinde 3. Geleneksel Anı Yarışmamızın ödül töreni de yapıldı.

 

AHMET GÜNDOĞDU: "HİZMETİN KALİTESİ, ÇALIŞANIN SAYGINLIĞIYLA ORANTILIDIR"

 

Törende konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, devlet-kamu çalışanı-vatandaş algısında sorun olduğunu söyledi. 'Devlet vatandaşa hizmeti kamu çalışanı eliyle sunmaktadır' diyen Gündoğdu, hizmet sunumu sırasında yapılan hatalarda, kamu çalışanının devlet adına şiddete maruz kaldığını söyledi. Ahmet Gündoğdu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kamu çalışanı şiddete maruz kaldığı zaman, devletin bu soruna müdahale etmesi gerekir. Çünkü bilinmelidir ki sağlık hizmetinin kalitesi, sağlık çalışanının saygınlığından geçer. Bu durum eğitim hizmetlerinde de geçerlidir. Sağlık ve eğitime yapılacak yatırımlar israf değil, bu ülkenin geleceğine yatırımdır."

 

Memur-Sen'in 500 bin üye hedefinde, Sağlık-Sen'e 30 bin yeni üye hedefi koyduklarını belirten Gündoğdu, bu rakamın 32 bin olduğunu söyledi. Hedefin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, yeni hedeflerinin 750 bin üye olduğunu söyledi.

 

CEVDET ERDÖL: "SAĞLIKTAKİ DEĞİŞİMDE ÇALIŞANLARIN PAYI BÜYÜK"

 

Törene katılan TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl'de yaptığı konuşmada, Ak Parti iktidarının gururla anlattığı sağlıktaki başarının arkasında sağlık çalışanlarının büyük fedakarlıkları yattığını belirterek, "Siz istediğiniz kadar, yönetmelik, genelge çıkarın. Sahada sağlık çalışanlarının emeği olmasa hiçbirisinin kıymeti olmaz. Bu başarıda en büyük pay sağlık çalışanlarınındır. Böylesine büyük bir hizmet yürüten insanların şiddete maruz kalması asla kabul edilemez" dedi. Sağlık-Sen'in etkili bir sivil toplum örgütü olduğunu ifade eden Erdöl, sorunlara çözüm üretebilen, bu gibi programlarla kamuoyu oluşturmayı ve sağlık çalışanlarının haklarını gündeme taşımayı başarabilen bir sendika olduğunu söyledi.

 

 

 

TURAN BUZGAN: "ŞİDDET AHLAKİ BİR SORUN"

 

 Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Turan Buzgan da yaptığı konuşmada toplumsal hayatın her alanında şiddetin var olduğunu belirterek, ne kadar önlem alınırsa alınsın, şiddetin sona ermesinin, toplumun ahlaki gelişimiyle mümkün olabileceğini ifade etti. Sağlık-Sen'in sağlıkta şiddet konusunu ele alan tiyatro oyununun sağlık çalışanları ile halkın buluştuğu toplantılarda sahnelenmesinin yararlı olacağı düşüncesini dile getiren Buzgan, Sağlık-Sen'i gerçekleştirdiği bu etkinlikten dolayı kutladı.

 

METİN MEMİŞ: "ŞİDDETLE MÜCADELEDE HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI"

 

 

 

Anı yarışması ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık-Sen'in insanların şiddeti bir hak gibi algılamalarına neden olan her türlü yapısal sorunun tespiti ve çözümü noktasında ciddi çalışmalar yürüttüğünü söyledi. "2011 Merkez" adlı tiyatro oyununu da sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı duyarlılık oluşturmak amacıyla sahnelediklerini dile getiren Memiş, "Bu oyunla, sağlık çalışanları şiddete uğruyor gibi tek yanlı, sloganik bir mesaj vermiyoruz. Biz, şiddetin, sağlık gibi kutsal bir çatı altında hayatımızı tehdit ediyor olmasında payı olan herkesin elini taşın altına koyması gerektiği mesajını vermek istiyoruz" şeklinde konuştu. Genel Başkan konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

 

"Biz sorumlu bir sendikacılık anlayışı ile sağlık kavramıyla sağlığa kast eden şiddet kavramının yan yana anılmaması için, sürece en etkin biçimde katılmaya hazırız. Doktora şiddet uygulayan hastanın da, hastaya şiddet uygulayan doktorun da olmasını istemiyoruz. Hemşire döven kaymakam, sırasını beklemeye tahammül edemediği için hemşireyi tutuklatan savcı da istemiyoruz. Hastasını hastaneye yetiştirmek için çırpınan 112 çalışanlarının arkasından hunharca saldıran hasta yakınları istemiyoruz. Biz başta halkta bilinç oluşturma ve sağlık çalışanlarının eğitimi gibi, şiddet sorununun çözümüne yönelik pek çok ortak adımın atılabileceğine inanıyoruz.

 

 

 

Sağlık çalışanları olarak zor ve meşakkatli bir görev ifa ettiklerini kaydeden Metin Memiş, sağlık çalışanlarının zihinlerini meşgul eden, onların çalışma şevklerini kıran sorunların çözüme kavuşturulmasını isteyerek şöyle dedi:

 

"Biz diyoruz ki, sağlık çalışanlarının yüzünü güldürecek olan şey adil haklar ve çalışma koşullarıdır.Biz diyoruz ki, aynı işi yapan aynı statüdeki insanların birine hak olandan diğerinin mahrum bırakılması gibi bir haksızlık artık yaşanmamalıdır. Bir ekip işi olan sağlık hizmetinde çalışanlar arasında gelir uçurumu giderilmelidir. 24 saat halka hizmet eden bir sağlık çalışanının çocuğunu güvenle bırakabileceği bir kreş hakkı olmalıdır. Yıllarca eşinden çocuğundan ayrı kalan insanlar birbirine kavuşmalıdır. Kısaca sağlık çalışanlarına güven ve huzur içinde çalışabilecekleri ortamlar hazırlanmalı, adalete olan güvenleri yükseltilmelidir."

 

ANI YARIŞMASINDA BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ K.MARAŞ'A GİTTİ

 

 

Geleneksel Anı Yarışmamızda birincilik ödülünü, "İnsan ve Zaman" adlı anısıyla Kahramanmaraş'tan Dr. Hasan Erbay aldı. Erbay'a 3000 TL. tutarındaki ödülünü Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu verdi.

 

Yarışmaya ‘Ah Elim, Vah Elim' anısıyla Malatya'dan katılan Ali Yalçın ikinci oldu. Ali Yalçın'a ödülünü TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl verdi.

 

‘Unutmak Mümkün mü?' anısıyla yarışmada üçüncü olan Antalya'dan Hüseyin İşlek ödülünü Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Turan Buzgan'dan aldı.

 


Juri özel ödülünü ise Bursa'dan katılan Fatmagül Kader de ‘Deprem' isimli anısıyla kazandı. Fatmagül Kader'e ödülünü Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş verdi.

 

Törenden Görüntüler:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo