“Sağlıktaki başarıda çalışanların büyük emeği var”

 

Memur-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreteri ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık hizmetlerinde artan kalite ve memnuniyette en önemli payın çalışanlara ait olduğunu söyledi.

 

Memiş, Sağlık-Sen Hatay Şube binasının açılışında yaptığı konuşmada, sağlıkta yakalanan başarının mimarları olarak, sağlık çalışanlarının ekonomik ve özlük haklar açısından hak ettiği noktada bulunmadığını söyledi. Sağlık-Sen'in 400 bini aşkın sağlık ve sosyal hizmet çalışanının haklarını koruma ve geliştirme mücadelesi verdiğini belirten Memiş, "Toplu görüşme masasının etkisizliğine rağmen, yetki dönemimizde önemli kazanımlar elde ettik. Türkiye'nin en büyük konfederasyonu Memur-Sen ve hizmet kolumuzun en büyük sendikası Sağlık-Sen olarak, "toplu sözleşme masasında daha güçlü şekilde mücadele edeceğiz" şeklinde konuştu.

 

"YENİ ANAYASAYA KATKI SUNMAYA HAZIRIZ"


Memur-Sen ve bağlı sendikaların milli ve manevi değerleri olan, milletine sahip çıkan bir sendikal anlayışa sahip olduklarını ifade eden Memiş, sendikacılığı çağı kurtarma eylemi olarak gördüklerini kaydetti. Vatanı sevdiklerini ve ülkeye sahip çıktıklarını vurgulayan Genel Başkan, bu nedenle çetelerle ve çetecilerle mücadele ettiklerini belirtti. Millete ve meclise sahip çıktıkları için meydanlarda demokrasi mitingleri yaptıklarının altını çizen Metin Memiş, şunları söyledi:


''Ülkede her 10 yılda bir milletini tokatlayan zihniyetin ortadan kalkması için birlikte mücadele ettik. Darbe Anayasasının ortadan kalkması için referandumda 'evet' diyeceğimizi açıkça söyledik. Ülkenin ve çocuklarımızın geleceği adına bu adımları attık. Memurlara toplu sözleşme hakkının verilmesi için referandumda 'evet' diyeceğimizi açıkladık. Diğer sendikalar meydanlarda 'görüşme değil toplu sözleşme istiyoruz' diye slogan attılar. Ancak toplu sözleşme hakkının olduğu bir Anayasa'ya 'hayır' diyerek kendilerini inkar ettiler.''

Anayasa değişiklik paketinin bir şekilde geçtiğini, ancak bunun yeterli olmadığını ifade eden Memiş, yeni kurulacak hükümete yeni bir Anayasa hazırlaması konusunda gerekli katkıyı sunmaya hazır olduklarını söyledi.


SADULLAH ERGİN: "DEMOKRASİYİ AYIPLARINDAN ARINDIRACAĞIZ"


Şube açılışına Eski Adalet Bakanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Sadullah Ergin de katıldı. Türkiye'nin bir değişim süreci içerisinde bulunduğunu, bu süreçte ilk hedeflerinin tam demokrasiyi tesis edecek adımların tamamlanması olduğunu belirten Ergin, Anayasa'da bir takım değişikliklerin yapıldığını, bunların olumlu ancak yetersiz olduğunu vurgulayarak, seçim sonrasında Anayasa'yı yeniden yapma noktasında parlamentoda bir irade oluşmasının en büyük arzuları olduğunu kaydetti. Demokratik toplumun en önemli özelliğinin örgütlü bir şekilde hak araması olduğunu ifade eden Ergin, bu kapsamda Türk demokrasisini güçlendirecek çalışmalara Sağlık-Sen'in önemli katkı sunduğunu söyledi.


Konuşmaların ardından Sağlık-Sen Genel Başkanı Memiş, Eski Adalet Bakanı Ergin ile Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mevlüt Aydın yeni şube binasının açılış kurdelesini birlikte kesti.

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo