Tıbbiyeli Şehitlerimizi Andık

 

 Milletimizin kahramanlık destanı olan Çanakkale Savaşlarında şehit olan tıbbiyeliler için sendikamız tarafından anma programı düzenlendi. Bu yıl ikincisi düzenlenen programa katılım yoğundu.

 

Yaklaşık bir yıl süren Çanakkale savaşları boyunca yüz binlerce şehit verildi. Savaş'ın en trajik olaylarından birisi ise 1915'in Mayıs ayının 18' ini 19' una bağlayan gecede yaşandı. Bu gece saat 03.30 civarında verilen taarruz emri ile birlikte gözünü kırpmadan düşman üzerine yürüyen on bin vatan evladı birkaç saat içinde şehit oldu. Çanakkale savaşları boyunca bu kadar kısa süre içinde bu sayıda şehidin verildiği başka bir trajedi yaşanmadı. Şehit olanlar arasında çok sayıda tıbbiyeli öğrenci de bulunuyordu.

 

Gelibolu Yarımadasının Kırmızı sırt mevkiinde yaşanan ve Zafer'in ne bedeller karşılığında elde edildiğinin en çarpıcı örneği olan bu olayın üzerinden 95 yıl geçti. Sendikamız; tıbbiyeli öğrenciler ile birlikte on bin vatan evladının iman dolu yürüyüşünün ve toprağa düşüşünün yaşandığı topraklarda 18 Mayıs'ı 19 Mayıs'a bağlayan gecede dualarla şehitlerini andı.

 

Sağlık-Sen teşkilatı, 95 yıl önce şehit olmak için dua eden kahramanların vuslat gecesinde yaşananları yad etmek bir program düzenledi.

 

Anma programında konuşan Sağlık-Sen Genel Sekreteri Semih Durmuş şunları söyledi: "Geçen sene ilkini gerçekleştirmiş olduğumuz ‘Tıbbiyeli Şehitleri Anma Programını geleneksel hale getirmek amacındayız. 18-19 Mayıs gecesi taarruzda en fazla sağlık çalışanının şehit olduğu gecedir. Bu geceyi burada anmak, onların ruhlarına dualar okumak için buradayız. Aynı zamanda bu duyguyu bütün teşkilatımıza yaşatmak için böyle bir program düzenledik. Taarruzda şehit olan tıbbiyelileri ve diğer bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle yad ediyoruz."


Çanakkale Şube Başkanımız Dr. İsmail Temiz, Çanakkale Savaşlarında Türk halkının yaşadığı zorluklara değinerek şunları ifade etti.'' Bu gece, 18 Mayıs 1915 tarihinde vuku bulan ve çok kısa bir süre içinde şehit olan altı bin Türk gencini anma amacıyla ‘'Okuldan Şehadete'' adlı bir program düzenlemiş bulunmaktayız. Bu konuda başka kuruluşlarının programları da olmaktadır. Temennimiz bu konudaki tüm programları birleştirip 2015 yılında yüz bin Türk gencini "Okuldan Şehadete'' adlı programda bir araya getirmektir. Bu hedefle yola çıktık ve bu amaçla da Sağlık-Sen olarak yapmış olduğumuz programın ikincisini düzenliyoruz. Katılan tüm arkadaşlarımıza bu anlamlı geceden feyz almalarını bir mana çıkarmalarını temenni ederek herkese de teşekkür ediyoruz".


Programa Ak Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Eceabat Kaymakamı Bülent Uygur, Eceabat Belediye Başkanı Kemal Dokuz, Sağlık-Sen Genel Sekreteri Semih Durmuş, Sağlık-Sen Toplu Görüşme ve Mevzuat Sekreteri Mustafa Kulluk, Çanakkale Kızılay Şube Başkanı Mehmet Kaplan, Çanakkale Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Kenan Eliuz, Çanakkale ADSM Başhekimi Kudret Uysal, Çanakkale Sağlık Müdürlüğü Personel Şube Müdürü Emine Uğurlu, Çanakkale ADSM Müdürü Ersin Fırat, Doç. Dr. Ahmet Esenkaya ve teşkilatımızın şube başkanları katıldı.

 

 

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo