"Gençliği Alkolden Korumak Devletin Görevidir"

 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Danıştay'ın gençler ve çocukların alkolden korunması için içki satışını ve firmaların özendirici tanıtımlarını sınırlayan yönetmeliğin yürütmesini durdurmasına tepki gösterdi.

 

Metin Memiş, çocukları ve gençleri alkolden korumanın devletin asli bir sorumluluğu olduğunu söyleyerek, Danıştay'ın millet adına karar veren bağımsız yargı erki olması gerektiğini dile getirdi. Memiş, Danıştay kararını, ülke gençliğinin karşı karşıya olduğu sosyal tehditleri hiçe sayan ideolojik bir karar olarak nitelendirdi.


Anayasa'nın 58. maddesinin devlete gençleri alkol ve uyuşturucudan koruma görevi verdiğini dile getiren Memiş, Dünya Sağlık Örgütü'nün 1995'te imzalanan Alkolle İlgili Avrupa Şartında ise "Bütün Küçük ve genç yetişkinlerin alkol tüketiminin olumsuz etkilerinden ve alkollü içki reklamlarından arındırılmış bir çevrede büyüme hakkı vardır" denildiğine dikkat çekti.


Batı ülkelerinde gençliğin alkol ve uyuşturucudan korunması konusunda daha sert yaptırımlar bulunduğunu belirten Memiş, Danıştay'ın iptal ettiği yönetmeliğin ise, küresel mücadele politikaları ve AB mevzuatının çizdiği çerçeve ile kıyaslandığında yetersiz bile sayılabileceğini dile getirdi. Memiş, "Gençliğin alkole karşı korumada geç kaldığımız sürece, bu ülkede, tekne turlarıyla alkol partileri düzenleyen ilköğretim öğrencilerini daha fazla görmeye başlarız" dedi.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo