fizyoterapist açığı kapatılmalı, kontenjan artırımı yapılmalıdır

8 Eylül, Dünya Fizyoterapistler Günü olarak bilinmekte ve kutlanmaktadır. Fizyoterapistlerin sorunlarının dile getirilmesi ve çözümü yönünde adım atılması açısından önemsediğimiz bu günde, öncelikli olarak fizyoterapist açığının kapatılmasına yönelik adımlar atılmalıdır. Bu açıktan dolayı, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) dalında eğitim almamış kişilerin, fizyoterapistlerin işini yapması, bu meslek grubunun en büyük sorunudur. Bu dalda profesyonel uygulayıcı olarak en iyi eğitim alan kişilerin uygulayıcı olması şarttır.

 

Türkiye genelinde her yıl az sayıda kontenjan açılmakta, birçok hastanenin Fizyoterapist açığı bulunmasına rağmen kadro açılmaması, bir şehre 1-2 atama veya çoğunlukla hiç atama yapılmaması fizyoterapistlerin özel sektöre yönelmesine sebep olmaktadır. Ayrıca, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na da fizyoterapist ataması yapılmalıdır.

 

Fizyoterapistler yoğun bir çalışma ile ağır hastalara yüksek efor harcayarak çalışmaktadır. Felç ve C.P hastaları özellikle bir çok konuda terapi isteyen hastalardır. Bu kadar zorlu bir görevi ifa eden fizyoterapistlerin katsayısı sorunu, düzenlenmesi gerek bir konumdadır.

 

Bütün bunların yanında Avrupa’nın 70 yıl gerisinde olduğumuz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonda ülkemizde lisans düzeyinde 4 yıllık Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Eğitimi veren toplam 30 Fakülte ve Yüksekokul bulunmaktadır. Bu sayı artırılmalı, ihtiyaç duyulan atamalar yapılmalıdır.

 

Sağlık sistemini bir bütün olarak ele aldık ve sağlık hizmetini sunan bütün sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarının çözülmesi için çalıştık, bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz. Fizyoterapistler dahil sağlık alanındaki bütün meslek gruplarının mağduriyeti giderilmeli, eksik çalışan birimlere kontenjan artırımı yapılarak iş yükü eşit olarak dağıtılmalıdır. Sağlıkta hasta ve vataş memnuniyeti artarken, ters bir orantı ile azalan çalışan memnuniyetini artırıcı uygulamalara yer verilmeli ve çalışanların beklentileri karşılanmalıdır.

 

Fizyoterapistlerimizin, bir sonraki Fizyoterapistler Günü’ne kadar sorunlarının çözülmüş ve hak ettikleri değere kavuşmuş olmalarını diliyorum. 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo