“Sivil Bir Anayasa İstiyoruz”

 

Bazı ziyaretlerde bulunmak üzere Erzincan ve Tunceli'ye giden Memur-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreteri ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, yapılacak yeni anayasanın halka sorularak oluşturulması gerektiğini belirterek, "Sivil Anayasa" talebini vurguladı. Ziyaretlere Sağlık-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreteri Murat Özdemir ve Şube Başkanları da katıldı.

 


12 Haziran seçimlerinden sonra kurulacak yeni hükümetin ve TBMM'nin öncelikli konusunun yeni anayasa olması gerektiğini söyleyen Memiş, Memur-Sen ve Sağlık-Sen olarak, bu süreçte her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarını ifade etti.


Genel Başkan Metin Memiş sözlerini şöyle sürdürdü: "12 Haziran seçimlerine yönelik tüm siyasi partiler yeni anayasa yapma iradelerini ortaya koymuşlardır. Hepsinin seçim beyannamelerinde yeni anayasaya yönelik vaatleri bulunuyor. Dolayısıyla 24. Dönem TBMM aynı zamanda kurucu meclis özelliği taşıyacaktır. Bu da yeni anayasayı yapma yetkisini kendilerinde görmelerini sağlayacak zorunlu bir görev üstlenmelerine neden olacaktır. Memur-Sen olarak, nasıl bir anayasa istediğimizi ana hatlarıyla altını çizerek ifade etmek istiyorum. Yeni anayasa toplumun kaderiyle ilgili olduğundan topluma sorularak hazırlanmalıdır. Anayasanın temel felsefesinde ideolojilere yer verilmemeli, tüm farklılıklara eşit yakınlıkta olmalı, hem halkın hem de uluslar arası toplumun, insanlığın evrensel ihtiyaçlarını karşılamaya dönük olmalı. İlkeler ve sıfatlar bakımından da milletin temsil edildiği tek mekan meclis olmalı, ordu dahil hiçbir kurum Meclis denetimi dışında bırakılmamalıdır. Askeri, idari ve adli yargı ayrımına son verilmeli, yargıda birlik sağlanmalıdır. Anayasa, Meclis, Anayasa Mahkemesi, Bakanlar Kurulu gibi egemenlik yetkisi kullanan birkaç kurum dışında hiçbir kuruma (YÖK, MGK, Dil Tarih Kurumu gibi) yer verilmemeli, diğer kurumlar gerekirse kanunla düzenlenmelidir. Kamu memuriyeti dahi olsa kılık kıyafet, inanç ve yaşam tarzı nedeniyle insanların özgürlükleri sınırlandırılmamalı. Toplu sözleşme hakkına paralel olarak memurlara grev hakkı verilmelidir. Memurlar için siyaset yasağı kaldırılmalıdır.


Anayasa değişikliğiyle birlikte darbe zihniyetinin getirmiş olduğu anayasanın bir takım maddeleri de olsa değişti. Vesayet sisteminin ortadan kalkması için biz bu anayasada evet diyeceğimizi ifade ettik. Ve her şeyden önemlisi Memur-Sen olarak toplu sözleşme hakkının kamu çalışanlarına verileceği için referandumda evet dedik. Ancak biz bu anayasayı yeterli bulmuyoruz ve yeni kurulacak hükümetin tamamen sivil bir anayasa hazırlamasını buna her türlü katkıyı sağlayacağımızı ifade ediyoruz."


Ziyaretler kapsamında, Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen ve Erzincan Valisi Abdulkadir Demir'in yanı sıra Belediye Başkanları, İl Sağlık Müdürleri ve Hastane Başhekimleri ile hastane çalışanları da ziyaret edildi.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo