Gündoğdu: TBMM Sivil, Özgürlükçü, Demokratik Yeni Anayasa Çalışmalarına Hemen Başlamalıdır

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu TBMM'nin yeni anayasa için derhal çalışmalara başlaması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin, bugün ortaya çıkardığı sorunlarını çözmek için uğraştığı darbe anayasasından kurtulması gerektiğini belirtti. Gündoğdu, "Sivil, özgürlükçü, demokratik yeni anayasa çalışmasına hemen başlanmalıdır. Bu kapsamda, TBMM çatısı altında "Yeni Anayasa Komisyonu" kurulmalı ve zaman geçirmeden çalışmalara başlanmalıdır" ifadelerini kullandı.

 


 

Ahmet Gündoğdu ayrıca, milletvekilliği iptal edilen Hatip Dicle ve tutuklu milletvekillerinin durumuyla ilgili ortaya konan tepkilerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Türkiye'nin gündemini meşgul eden tutuklu milletvekilleri ve yemin krizinin çözüleceği tek demokratik zeminin TBMM olduğunu söyleyen Gündoğdu, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. dönem milletvekili seçimleriyle millet iradesi ve TBMM'nin güçlendiğine dikkat çekti.

 

Memur-Sen olarak, tüm milletvekili ve siyasi partileri TBMM çatısı altında çözüm aramaya çağıran Ahmet Gündoğdu, bazı siyasi parti ve milletvekillerinin çözümü sokakta arama gayret ve yemin krizi çıkarma yönündeki çalışmalarını ise, millet iradesini doğru okumama ve okuyamama olarak değerlendirdi.

 

Bu sebeple 28 Haziran 2011 tarihinde yapılacak yemin törenine, tüm milletvekilleri ve siyasi partilerin katılarak milletten aldıkları yetkiyi doğru kullanmaları gerektiğini belirten Gündoğdu, TBMM dışında çözüm aramanın demokrasi dışı bir eylem olduğunu gibi aynı zamanda milli iradeye de saygısızlık olduğunu kaydetti.

 

Açıklamasında, tutuklu milletvekilleri sorununun TBMM çatısı altında ve hukuki bir zeminde çözüleceğine inandıklarını vurgulayan Ahmet Gündoğdu, TBMM'nin de yemin törenini müteakip Meclis Başkanı'nı seçtikten sonra tatile girmemesi, yasama çalışmalarına başlaması gerektiğini ifade etti.

 


İlk olarak tutuklu milletvekili sorununa çözüm bulunmasını isteyen Gündoğdu, kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı veren Anayasa değişkliğine yönelik ikincil mevzuat çalışmalarına da hemen başlanmasını istedi. 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan anayasa değişikliğiyle toplu sözleşmenin anayasal hak haline gelmesine karşılık ikincil mevzuat çıkarılmadığı için yasal boşluk bulunduğunu hatırlatan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, TBMM'nin bu yasal boşluğu doldurmak için, tatile girmeden ikincil mevzuatı çıkararak belirsizliğe son vermesi gerektiğini dile getirdi.

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun açıklamasının tam metnine ulaşmak için tıklayınız.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo