Toplu Görüşme Bitti, Toplu Sözleşme Yapılacak

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda, memur sendikaları konfederasyonlarının da katılımıyla yapılan toplantı sonrası, toplu görüşme masasının artık tarih olduğu, toplu sözleşme yasası çıkıp, toplu sözleşme yapılana kadar da görüşmelerin ertelenmesine karar verildi.

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile memur konfederasyonları bir araya geldi. Çalışma Bakanlığı'ndaki toplantıya yetkili konfederasyon Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, KESK Genel Başkanı Lami Özgen katıldı. Toplantıda, toplu sözleşme hakkının anayasal bir hak olduğu ve artık toplu görüşme masasının tarih olduğu belirtildi.

 

Toplantı sonrası bir açıklama yapan Bakan Faruk Çelik, kamu çalışanlarına toplu sözleşme hakkı veren anayasa değişikliğinin yapıldığını, ancak ikincil mevzuatının çıkarılamadığı için bu hakkın henüz kullanılamadığını söyledi. Toplantıda, bu yıl toplu görüşme yapılmaması ve uyum yasası çıkana kadar beklenmesi kararı alındığını söyleyen Çelik, "Toplu sözleşme yapılması için, 15 Ağustos'ta yapılacak toplu görüşmelerin ertelenmesine ve yasa değişikliği yapıldıktan sonra toplu sözleşme yapılmasına karar verildi. Söz konusu değişiklik sürecine yönelik olarak bir teknik ekip oluşturarak, çalışmalara başlanmasına karar verildi" şeklinde konuştu.

 

Oluşturulacak teknik ekibin toplu sözleşmenin ikincil mevzuatı ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikası Yasası'nda yapılacak değişikliklere yönelik çalışmalarını ay sonuna kadar tamamlamasının öngörüldüğünü söyleyen Bakan Faruk Çelik, üzerinde anlaşılamayan konuları ele almak üzere konfederasyon genel başkanları ve kamu işveren kurulu temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı yapılacağını kaydetti. Bu toplantı sonrası ortaya çıkacak taslağı eylül ayı içinde Bakanlar Kurulu'na göndermeyi planladıklarını da ifade eden Çelik,"Bakanlar Kurulu da söz konusu taslağı 1 Ekim itibarıyla TBMM'ye sevk edecek. Hükümetin ve TBMM'nin öncelikli olarak gördüğü bu yasal değişiklik en kısa zamanda da gerçekleşecektir" dedi.

 

GÜNDOĞDU: TOPLU GÖRÜŞME TARİH OLDU


Toplantı sonrası bir açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, topluca görüşme sürecinin bugün itibariyle sona erdiğini söyledi. Memurlara 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle yapılacak zamların toplu sözleşme sonucunda belirleneceğini aktaran Gündoğdu, "Memura yapılacak yüzdelik zam, doğum, ölüm ve aile yardımı gibi haklar toplu sözleşmeyle verilecek." diye konuştu. 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle memurlara verilecek 6'şar aylık zamların toplu sözleşme sonucu belirleneceğinin altını çizen Gündoğdu, 11 hizmet kolunu ilgilendiren alanlarda toplu sözleşme yapılmasının yanı sıra belediye ve özel idare çalışanlarıyla ilgili hizmet kolu toplu sözleşmesinin hangi belediye ve özel idarede hangi sendika yetkiliyse onunla yapılması gerektiğini söyledi. Hizmet kollarına yönelik konularda yapılacak toplu sözleşmenin de yetkili sendika ile ilgili bakanlık arasında yapılmasını istediklerini ifade eden Gündoğdu, oluşturulacak Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun da bağımsız olması gerektiğini kaydetti. Yapılacak değişikliklerle örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını da istediklerini ifade eden Gündoğdu, askerin, polisin, yargıçların da sendikalı olması için 19. faslın açılmasını istedi.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo