Memur-Sen: Afrika Ölümün Kıyısında Beklerken, Batı’nın Sessizliğini Anlayamıyoruz

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Ramazan ayındaki iftar programlarını iptal ederek, parasını Afrika için başlatılan yardım kampanyasına bağışladıklarını söyledi. Gündoğdu, iftar programlarının iptalinin yanı sıra, Kimse Yok Mu ve İHH gibi yardım kuruluşlarının kampanyalarına destek olmaya çağırdı.

 Gündoğdu, konuyla ilgili olarak Memur-Sen Genel Merkezi'nde Kimse Yok Mu Derneği ve İHH temsilcilerinin katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi.Başta Somali olmak üzere Afrika'nın son yılların en büyük kuraklık ve kıtlık felaketini yaşadığını ifade eden Gündoğdu, büyük çoğunluğunu çocukların oluşturduğu 11 milyon insanın ölüm sınırında yaşam mücadelesi verdiğini ifade etti. Gündoğdu, acilen gıda, temiz su, sağlık ve diğer insani yardımların ulaşmaması halinde bu insanların büyük bir bölümüyle insanlığın da Afrika sıcağında öleceğini söyledi.

 

Memur-Sen olarak, insanlığın ölmediğini, vicdanların tükenmediğini, erdemliliğin sözlüklerde kalmadığını göstermek için, ‘yardımlar Afrika'ya, Afrikalı masum çocuklara' dediklerini ifade eden Ahmet Gündoğdu, "Bu kapsamda, genel merkezimiz, bağlı sendikaların genel merkezleri, il ve ilçe teşkilatlarımızın bu yıl Ramazan ayında düzenlemiş bulundukları iftar programlarını iptal ettik. Bu programlara ayrılan kaynağın Afrika'daki açlık çeken, susuzluktan kıvranan kardeşlerimize gönderilmesini uygun gördük. Bu mesajın aslında ülkemizin bütün sivil toplum kuruluşlarının hatta bütün insanlığın ortak mesajı olması gerektiğine inanıyoruz." şeklinde konuştu.

 

 

 

"Haydi Türkiye yardım vaktidir. Şimdi Somali'ye yardım için hareket zamanıdır" şeklinde konuşan Gündoğdu, Afrika ölümün kıyısında yardım beklerken başta batı olmak üzere dünyanın, sessizliğini sürdürmesini anlamakta da zorlandıklarını ifade etti. Dünyanın süper gücü ABD, Irak ve Afganistan'ı ilk işgal ettiğinde masum insanları öldürkmek için en az 2 trilyon dolar harcadığını hatırlatan Ahmet Gündoğdu, batılı güçlerin savaş ve ölüm konusunda cömert; yardım ve yaşatmak konusunda ise oldukça cimri olduğunu ifade etti.Pakistan'a sessiz kalmadıkları, Gazze'ye yardım elini uzattıkları gibi bugün de Somali'ye, Sudan'a ve Darfur'a sessiz kalmayacaklarını dile getiren Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, "Etiyopya'yı görmezlikten gelmeyeceğiz. Gana'ya yardıma koşacağız. Eritre'yi, Cibuti'yi ıskalamayacağız. Burkino Faso, Çad, Kenya, Zambiya, Uganda, Mali, Moritanya, Mozambik ve Liberya başta olmak üzere dünyanın neresinden yardım çığlığı duyuluyorsa oraya ilk biz koşmalıyız, öyle de yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz." dedi.

 

Afrika'da her gün en az 50 çocuğun açlıktan öldüğünü de söyleyen Gündoğdu, "Bu, insanlık her gün Afrika'da 50 defa ölüyor demektir. Peygamber efendimiz "Komşusu açken, tok yatan bizden değildir." buyuruyor. Biz sömürü meraklısı batılılar gibi rahat rahat uyuyamayız, ‘bana ne' diyemeyiz." şeklinde konuştu. Memur-Sen'in orta vadede Doğu Afrika'ya bir külliye yapacağını da söyleyen Gündoğdu, yetimlere sahip çıkarak eğitimlerine katkıda bulunacaklarını kaydetti.Ahmet Gündoğdu, konuşmasının sonunda Süleyman Daşdağ'ın ‘Afrikalı Çocuk' şiirini okudu.Daha sonra Kimse Yok Mu Derneği adına Ankara Temsilcisi İbrahim Çiçek, İHH adına da Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Baysan, Afrika'daki durum ve yürüttükleri yardım kampanyaları hakkında bilgi verdi.

 


Konuşmaların sonunda, 40 bin TL'lik çekler, her iki yardım kuruluşunun temsilcilerine takdim edildi.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo