Danıştay’tan Üst Öğrenimle İlgili Önemli Karar

 

 Sağlık-Sen'in açtığı davada Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Tıbbi Laboratuar programının, sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümünün üst öğrenimi olmadığı yönündeki Danıştay 8. Daire'nin kararını durdurdu.

 


Sağlık-Sen, tıbbi laboratuar programının sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümünün üst öğrenimi olmadığı yönündeki Sağlık Bakanlığı işleminin ve bu işleme dayanak yapılan YÖK kararının iptali için dava açmıştı. Danıştay 8. Dairesi Sağlık-Sen'in yürütmeyi durdurma talebini reddetmiş, dava sendikamız tarafından Danıştay İdari Dava Dairelerine taşınmıştı. Davayı görüşen İdari Dava Daireleri Kurulu, dava konusu Sağlık Bakanlığı işleminin ve YÖK kararının bilimsel ve hukuki gerekçelerinin bulunmadığı görüşünde bulundu.
Sözkonusu kararda, ÖSYM'nin 2010 yılı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzunda hemşirelik mezunlarının tıbbi laboratuar programına geçiş yapabileceklerinin öngörüldüğüne dikkat çekilerek bu programlara sınavsız geçiş hakkı veriliyorsa, üst öğrenimde sayılması gerektiği ifade edildi.


Karar, tıbbi laboratuar bölümünü bitiren sağlık meslek lisesi mezunları için emsal niteliği taşıyor. Danıştay İdari Dava Daireleri'nin bilimsellik ve hukukilikten yoksunluk gerekçesi, sağlık hizmetleri sınıfında olan ve sınavsız önlisans programları bitirerek üst öğrenim başvurusunda bulunan tüm personel için önem arz ediyor.


Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık çalışanlarının mesleki standartlarını geliştirmek amacıyla eğitim süreçlerine yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, başarılı şekilde eğitimlerini tamamlayan çalışanların özlük haklarının da sahip olduğu eğitim durumuna göre düzenlenmesi gerekir" dedi. Memiş, "Danıştay, sağlık meslek lisesi mezunlarına önlisans programlarına sınavsız geçiş hakkı veren YÖK'ün, bitirdikleri bölümü üst öğrenim sayması gerektiği yönünde karar vermiştir. YÖK, üst öğrenim konusunda kısıtlayıcı eğilim içinde olmamalıdır" şeklinde görüş belirtti.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo