Deprem Milletimizin Yüreğine Ateş Düşürdü

 

Türkiye, deprem gerçeğini yeni canlar vererek bir kez daha hatırladı. Deprem, hafızalarımıza 12 yıl önce tarihin en büyük felaketlerinden birisi olan ve onbinlerce insanımızın hayatına mal olan 7,4 şiddetindeki Marmara depremi ile kazınmıştı. Bingöl'de geçtiğimiz yıllarda yine şiddeti büyük depremler ve can kayıpları yaşanmıştı. Bu sefer de deprem Van ve çevresinde kendisini hatırlattı.

Binlerce can kaybı olmamasına şükrediyoruz ancak, ihmal ettiğimiz deprem gerçeğinin bedelini ödeyen yüzlerce insanımızın acısı da yüreğimizi yakıyor. Marmara depreminde olduğu gibi Van depreminde de, çürük yapılar yüzlerce can kaybı ve binlerce yaralıya mal oldu. Deprem kendisini hatırlattığı zamanlarda, kaybedilen canların depremin değil de ihmalin kurbanları olduğunu görmek yüreğimizi daha da burkuyor.

Türkiye'nin deprem ülkesi olduğu gerçeği ne yazık ki, milletimizin depreme karşı güven içinde yaşama kaygılarını güçlendiremiyor. Yaşanan dramlar ve can kayıplarının yüreklerimize düşürdüğü ateş, bir süre sonra külleniyor. 
Bu deprem, 7.4'lük Marmara depremindeki kadar yıkıcı olmadı ancak, şiddeti konusunda bize yeni bir ders daha verdi. İnşallah gereken dersi millet olarak çıkarmayı biliriz ve depremin değil de ihmalin, enkazı altında can veren insan tablolarını bir daha yaşamayız.

Depremin yaralarını sarma konusunda milletimiz, dünyada eşi ve benzeri olmayan yardımlaşma ve dayanışma azmiyle Van'daki vatandaşlarımızın da yanında olmuştur. Bu acı sahneler, bizlere Millet olabilmenin ve ilanihaye millet olarak kalabilmenin değerini de bir kez daha hatırlatmıştır. Millet olarak her ne acı yaşarsak yaşayalım, dayanışma ruhumuza, kardeşlik hukukumuza bağlı kaldığımız sürece, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun olmayacaktır.

Gerek bölgedeki, gerekse çeşitli illerden bölgeye yardım için koşan sağlık çalışanlarımız, yaralılarımızın hayata tutunmaları için kutsal görevlerini büyük bir özveri ile yerine getirmektedir.

Sendikamız Kızılay Başkanlığı ile görüşmüş, bu görüşmede bölgede ihtiyaç duyulan kanın Ankara'dan gönderildiği belirtilmiştir. Gerek Ankara'daki üyelerimize, gerekse bölgeye yakın illerdeki üyelerimize, bölgenin kan ihtiyacını karşılama noktasında kan merkezlerine kan bağışı yapmaları çağrısında bulunuyoruz.

Bu düşüncelerle depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Yüce Rabbimizden, aziz milletimizi daha büyük felaketlerden korumasını, birlik ve kardeşliğimizi güçlendirmesini niyaz ediyoruz.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo