Birliğe Çağrı Platformu: Bizim Mayamız Birlik ve Beraberlik

 

"Birliğe Çağrı Platformu"nu oluşturan sendika, meslek odaları, dernek ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Van ve Erciş'teki incelemelerinin ardından Van Ticaret ve Sanayi Odasında, bölgedeki ticaret ve sanayi odalarının temsilcileriyle ortak basın toplantısı düzenledi. "Birliğe Çağrı Platformu" adına konuşmayı TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptı.

 


STK Başkanlarıyla yaptıkları incelemelerde yaşanan acı manzarayı yerinde müşahede ettiklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, "Birliğe Çağrı Platformu" olarak yapacakları yardımı Ankara'da değerlendireceklerini kaydederek, "Prefabrike veya kalıcı konutlar konusunda elimizden geleni yapacağız. Van'a, kucaklaşmaya geldik. Afet çok büyük. Ancak diğer depremlere göre daha hızlı müdahale edilmiş. Bundan büyük memnuniyet duyduk. Değerli STK Başkanları arkadaşlarımızla beraber, Van'da acil ihtiyaçların bir an önce karşılanması için Türkiye hareket halinde. Acil ihtiyaçlar için tüm kurum ve kuruluşlar üstün bir çaba içinde. Vatandaşlarımız da gösterilen bu gayretin farkında. Gördük ki bizim mayamız birlik ve beraberlik içinde. Bundan çok umutlandık. Daha umutlu dönüyoruz. Geleceğimiz açısından da çok umutluyuz. Bizi kimse birbirimizden ayıramaz. Allah bizi bu zor günlerde sınamasın. Esas iyi günlerde sınasın. Zor günlerde sınadığında millet olarak gerekeni yapıyoruz. Ama esas olan iyi günlerde de birlik ve bereketi ortaya çıkartmaktır" dedi.

 

* Esas olarak bundan sonraki sürecin ve ihtiyaçların önemli olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, en önemli ihtiyacın çadır olacağına dikkati çekti. Prefabrike ve konteynerlerin temin edilmesi gerektiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, bütün bankaların, kredi borçlarını ertelemesi taraftarı olduğunu, devletin de devlete borçlar konusunda gerekli tedbirleri aldığını aktardı.

 

Daha sonra bölgeden meslek ve ticaret odaları temsilcileri görüşlerini dile getirdiler. Bölgenin meslek ve ticaret odaları temsilcileri, birliktelik ruhuna vurgu yaparak, bölgede ekonominin çarklarının dönmesi için 6 aya ihtiyaç olduğunu, bunun için verilecek desteklerin önemine işaret ederek, bölgeye el atılmasını istediler.STK Başkanları, basın toplantısının ardından Van Ticaret ve Sanayi Odası binasındaki hasarlı alanları da yakından inceleyerek, bilgi aldı.* TOPLANTI SIRASINDA DEPREM OLDU


Birliğe Çağrı Platformu'nun Van'daki basın toplantısı sırasında merkez üssü Yeniköşk olduğu belirtilen 4.3 şiddetinde bir artçı sarsıntı meydana geldi.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo