Genel Merkez Yönetim Kurulundan Önemli Açıklama: “KHK Taslağı Geri Çekilmelidir”

 

Sağlık Bakanlığı teşkilatında köklü değişiklikler öngören, Kamu Hastane Birlikleri düzenlemesinin de yer aldığı KHK Taslağı, bilindiği üzere belirli aralıklarla kamuoyu gündemine taşınmıştır.

 


Sağlık-Sen, KHK hazırlığının kamuoyuna yansımasından itibaren, Bakanlıkla görüşmelerinde ve basına açıklamalarında, temel çekincelerini ortaya koymuş ve böylesine kapsamlı bir değişiklik öngören düzenlemenin, sosyal taraflarla tartışılmadan hayata geçirilmemesi görüşünü savunmuştur.


Hükümetin Kanun Hükmünde Kararname Yetkisi'nin sona ermesine sayılı günler kala sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yetkili sendikası olarak bir kez daha KHK Taslağı ile ilgili temel yaklaşımımızı açıklamakta fayda görüyoruz.


Bakanlık; çağdaş ve demokratik yönetim ilkeleri çerçevesinde, karar süreçlerinde katılımcı yönetim anlayışı içinde hareket etmeli ve yapısal değişikliklere giderken, idari ve politik yetkiyi çalışanı ile paylaşmalıdır.

 

Mevcut durumda; çalışanların motivasyonunu ve mesleki bağlılıklarını olumsuz etkileyen, sağlık hizmetlerinde niteliği ve devamlılığı tehdit eden yapısal sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunların çözümü başta olmak üzere sağlık yönetiminde belirlenecek tüm hedeflerin sosyal diyalog ve müzakere esasına bağlı olarak gerçekleştirilmesi gerekir.

 

Bu nedenle; köklü değişimler içeren KHK Taslağının geri çekilmesi, sağlık yönetiminin, çalışanların haklarının ve sağlık hizmetlerinin geleceğinin müzakere ve uzlaşı kültürü içinde planlanması çağrısında bulunuyoruz.

 

Sağlık-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo