Yargıdan 35 Saat Çalışmaya Fren

 

Sağlık-Sen'in açtığı davada mahkeme, radyoloji çalışanlarının, haftalık 35 saat çalıştıran idarenin işlemini durdurdu.

 


Hatay İdare Mahkemesi, Tam Gün Yasası ile haftalık çalışma süreleri 25 saatten 35 saate çıkarılan radyoloji çalışanlarını ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Sağlık-Sen, Antakya Devlet Hastanesi'nde röntgen teknisyeni olarak çalışan üyesi adına idare mahkemesine açtığı davada, hastane idaresinin, haftalık çalışma süresinin 25 saat olarak uygulaması talepli başvuruyu reddeden işleminin yürürlüğünün durdurulmasını ve iptalini istedi.


Davayı görüşen mahkeme, radyoloji çalışanlarına 35 saat uygulamasındaki hukuksuzluğa vurgu yapan önemli bir karar verdi. Mahkeme kararında, haftalık çalışma süresini 25 saatten 35 saate çıkaran 5947 sayılı Yasa'nın, idareye doğrudan 35 saat çalıştırma hakkı vermediğine dikkat çekilerek şöyle denildi:


"Uyuşmazlık konusu olayda; 5947 Sayılı Yasanın yürürlüğe girmesi üzerine, yasa maddesinde azami olarak öngörülen haftalık 35 saat(günlük 7 saat) çalışma süresinin doğrudan uygulamaya konulduğu, yasa maddesinin 2. tümcesinde yer alan "Sağlık Bakanlığı'nca söz konusu yasa maddesinin yürürlüğe girmesinden sonra çıkarılacak yönetmelikte belirtilen radyasyon dozu limitlerinin çalışılacak sürenin belirlenmesinde ayrıca dikkate alınacağı" hükmünün göz önünde bulundurulmadığı anlaşılmaktadır. Bu duruma göre idarece söz konusu Yasa maddesinin 2. tümcesinde yer alan hüküm dikkate alınmayarak doğrudan genel bir yazı ile azami çalışma süresi olarak belirlenen haftalık 35 saate göre çalışma saatlerinin uygulamaya konulmasında hukuka uyarlık bulunmamaktadır."


Mahkeme kararını değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, radyoloji birimlerinde haftalık 35 saat mesai uygulamasıyla çalışanların radyasyona maruz kalma sürelerinin artırıldığını belirterek, düzenli ve sağlıklı ölçümler yapılamadığı ortamlarda uzun süreli çalışmalar, radyoloji çalışanlarının hayatını tehdit ettiğini söyledi.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo