Genel Başkanımız Gümüşhane Şubemizin İl Divan Toplantısına Katıldı
24 Aralık 2015, Perşembe

Genel Başkanımız Metin Memiş, Gümüşhane Şubemizin İl Divan Toplantısı’na katıldı. İl Divan Toplantısı’na Belediye Başkanı Ercan Çimen, AK Parti İl Başkanı Celalettin Köse, Genel Başkan Yardımcımız Abdülaziz Aslan, Memur-Sen İl Temsilcisi Musa Uncu, Giresun Şube Başkanımız Kerim Sural, Trabzon Şube Başkanımız İdris Aydın, Bayburt Şube Başkanımız Fikret Lökoğlu, Rize Şube Başkanımız İsmail Yılmaz Gümüşhane Şube Başkanımız Yunus Yılmaz’ın yanı sıra temsilcilerimiz ve üyelerimiz katıldı.

 

Burada konuşan Genel Başkanımız Memiş, geçtiğimiz aylarda Gümüşhane 112 Çağrı Merkezi’nden ambulans isteyen Cumhuriyet Savcı’sına, o anda ambulans olmadığı için “yok” diyen ve bu sebeple mahkemeye verilen sağlık çalışanına sahip çıktı. Genel Başkanımız Metin Memiş, teröre ve şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarının, bir de keyfi uygulamalarla haklarında dava açılmasını kabul etmediklerini söyledi.

 

İDARİ SÜREÇ TAMAMLANMADAN YARGI SÜRECİ OLMAZ

Kazanın ardından Cumhuriyet Savcısının 112 Çağrı Merkezi'ni arayarak ölen şahıs için ambulans istediğini, fakat o anda ambulans olmaması nedeniyle “yok” diyen operatörün savcı tarafından mahkemeye verilmesini eleştiren Genel Başkanımız Memiş, “Sayın savcının şunu bilmesi lazım: Bu tür davalar devlet memurlarının öncelikle bir idari soruşturma geçirdikten sonra oradan gelmesi gerekirken, böyle keyfi bir uygulama yapmasını doğru bulmuyoruz. Ve yapılan hatadan geri dönülmesini istiyoruz. Sağlık çalışanları zaten zor şartlarda hizmet sunuyorlar. Bakın hiçbir sağlık çalışanı hastasını ihmal etmez. Hiçbir sağlık çalışanı gereksiz bir işi yapmaz. Can siperane çalışıyoruz. Gece gündüz emek veriyoruz. Avrupa’da ki meslektaşlarımızın 5 katı fazla çalışıyor, her şeye rağmen mücadele ediyoruz. Ama böyle bir telefon görüşmesinin ardından açılan gereksiz bir davayı da asla kabul etmiyoruz” dedi.

 

Sağlık çalışanlarının üzerinde şiddet olayları, terör şiddeti olduğunu, sağlık çalışanlarının teröristler tarafından kaçırıldığını dile getiren Memiş, “112’de çalışan operatörün ihmali varsa bunun için soruşturma açılır, oradan ne gerekiyorsa yapılır. Bu konuyu da Adalet ve Sağlık Bakanlığına götürerek müdahale edilmesini mutlaka isteyeceğiz. Biz de bu konuya müdahil olacağız” ifadelerini kullandı. Memiş, Sağlık-Sen ve Memur-Sen’in Türkiye’nin olmazsa olmazı olduğunu belirterek, bir hizmet sendikası ve Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü olduklarını söyledi.

Sendikacılığın çağı kurtarma harekatı olduğunu ve millete karşı sorumlulukları olduğunu ifade eden Memiş, sorumluluklarının ülke ve milletin geleceği olduğunun altını çizdi.

Milletin yanında ve millet adına sendikacılık yaptıklarını ifade eden Memiş, “Türkiye zor bir ülke. Lozan’dan sonra daha da zor oldu. Darbelerle bu ülkenin yıllarını çaldılar. Son olarak 1 Kasım’da ülkemiz uçurumun eşiğine getirildi. Bir daha uçurumun kenarına gitme lüksümüz yoktur” dedi.

Memur’un iş güvencesiyle ilgili konuların gündeme gelmesine de değinen Memiş, Memur-Sen olarak kesinlikle memurun iş güvencesinin kaldırılmasına karşı olduklarını deklara ederek, “Ülkemizin istikrarı için desteklediğimiz bir anlayışın memurun iş güvensini elinden almasına karşıyız. 657 sayılı devlet memurları kanununu günümüz şartlarına uygun hale getirelim. Ama iş güvencesinin kaldırılmasına dokundurmayız, müsaade etmeyiz” diye konuştu.

 

“YIPRANMA PAYI 2016’DA SONUÇLANACAK”

Sivil anayasaya mutlaka Türkiye’nin kavuşması gerektiğini dile getiren Memiş, sendikal anlamda yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Özellikle yıpranma payı konusuna irdeleyen Memiş, Cumhurbaşkanının talimat vermesine rağmen 2 yıl boyunca bir adım atılmamasını eleştirdi ve “Toplu sözleşmeye koydurduğumuz bir madde ile bu sorunu 2016’da çözeceğiz. Slogan sendikacılığı yapmayacağız. 2009’dan beri sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarıyla ilgili yüzlerce kazanım elde ettik. Memur-Sen günü kurtarma sendikacılığı yapmıyor” ifadelerini kullandı.

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen de yaptığı selamlama konuşmasında Memur-Sen’in gönüllü bir üyesi olduğunu belirterek, toplantının hayırlı olması temennisinde bulundu.

Sağlık-Sen Gümüşhane Şube Başkanı Yunus Yılmaz ise konuşmasında Türkiye’de sağlık hizmetlerine erişimin kolaylaştığını ve hizmet kalitesinin arttığını, buna karşın sağlıkta şiddetin de artmasının elim bir vaka olduğunu vurguladı. Sağlıkta memnuniyetin yüzde 39’lardan yüzde 76’lara çıktığı bir dönemde sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artmasının kendilerini endişelendirdiğini ifade eden Yılmaz, sağlık çalışanlarının memnuniyetinin de dikkate alınmasının zorunlu olduğunun altını çizdi.

Toplantıda ayrıca Belediye Başkanı Ercan Çimen ve Sağlık-Sen eski şube Başkanı Özcan Köprülü'ye plaket takdim edildi.
  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo